Zdjęcie: Francois Libert, https://www.flickr.com, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Pseudocheilinus evanidus.
Nazwa polska: brak.
Charakterystyka: niewielka słonowodna ryba z rodziny wargaczowatych.
Występowanie geograficzne: Indo-Pacyfik od Morza Czerwonego aż po Hawaje.
Wygląd: tułów zabarwiony na pomarańczowo lub marchewkowo, podbrzusze w kolorze cielistym. Na ciele delikatnie zarysowują się słabo zaznaczone poziome, drobne, jaśniejsze linie. Pod okiem występuje biała, pozioma linia.
Rozmiar: do 9 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rafy koralowe i ich okolice - często w niewielkich grupach (charemach) wokół gałęzi koralowców. Także szczeliny skalne i niewielkie groty. Bytuje na głębokości 6-61 m.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,0-8,4, zasolenie ok. 35,5‰.
Temperatura: w naturze 23-28°C, zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: dla jednej sztuki 160 l. w wielogatunkowym akwarium morskim.
Zachowanie: ryba ta powinna być trzymana pojedynczo w odniesieniu do swojego gatunku - w innej konfiguracji będzie agresywnie nastawiona do swoich współtowarzyszy gatunkowych jak i do innych wargatków. Może również nie dogadywać się z rybami w swoim rozmiarze - często jest np. bardzo agresywna w stosunku do mandarynów (Synchiropus picturatus, Synchiropus splendidus). Jako towarzystwo zaleca się większe gabarytowo gatunki ryb. Z reguły nie interesuje się koralowcami ale może skonsumować niektóre krewetki i ślimaki.
Dieta: mięsożerne - robactwo rafowe ze skały, gąbki, drobne mięczaki, wirki, ikra ryb, małe wieloszczety, drobne skorupiaki. Należy przyzwyczaić ten gatunek do mięsnych płatków i granulatów. Można podawać również mrożonki (kiełż, lasonogi, solowiec).
Dymorfizm płciowy: bardzo trudny do rozróżnienia, w okresie tarła samiec ma bardziej wyraźną kolorystykę.
Rozmnażanie: brak danych. Nie rozmnażany w akwariach.
Uwagi: brak.