Zdjęcie:Tommy Aquario, Gelidium spp., Morze Czarne - Bułgaria.
Nazwa: Gelidium spp.
Nazwa polska: galaretówka.
Wygląd: w akwariach spotyka się głównie gatunki przypominające z wyglądu gałązki lądowych iglaków w kolorze rudym, bordowym lub brązowym. W naturze często porasta bardzo duże połacie w monokulturze, różniące się odcieniami plechy poszczególnych zgrupowań, co daje niesamowicie ciekawy efekt podwodnego krajobrazu. "Gałązki" tego makroglona są twarde i mocne oraz niezwykle dekoracyjne. Gatunki akwariowe osiągają wielkość plechy 20-40 cm wysokości.
Temperatura: akceptuje chłodniejszą wodę nawet w granicach 20°C - stąd alga ta będzie się nadawać do nieogrzewanych zbiorników słonowodnych. Natomiast jako górną granicę temperaturową podaję się wartości 25-26°C.
Oświetlenie: od średniego do mocnego.
Wymagania: średnia lub silna cyrkulacja wody (lubi falowanie plechy). Makroglon uważany jest za dosyć niestabilny. Wymaga stałej znacznej ilości składników organicznych (azotanów i fosforanów), których konieczna jest cykliczna kontrola. Toleruje niewielkie spadki zasolenia.
Rozrost: plecha rozrasta się w każdym kierunku, w celu zaszczepienia tego makroglonu w innym miejscu, wystarczy odciąć kawałek (nawet 3 cm) i przyczepić go gumką recepturką do skały.
Uwagi: rodzaj Gelidium obejmuje sporą grupę krasnorostów (ponad 120 gat.), które bytują głównie u wybrzeży Ameryki Północnej oraz Europy.
Ciekawostka: z krasnorostów z rodzaju Gelidium tworzy się substancję o nazwie agar, którą wykorzystuje się głównie w farmaceutyce, kosmetyce i przemyśle spożywczym. Najwięcej tych makroglonów uprawia się w Japonii na specjalnych plantacjach. Najczęściej mają one zastosowanie do produkcji substancji żelującej E406, będącej składnikiem słodyczy. Polska nazwa galaretówka wskazuje właśnie na galaretowatą specyfikę tej algi.
Zobacz także:
Artykuł o charakterystyce makroglonów (klinij, aby przejść)
Artykuł o tym jak założyć zbiornik z makroglonami (klinij, aby przejść)
Artykuł o tym jak pozbyć się plagi makroglonów (kliknij, aby przejść)