Zdjęcie: Jarek Złotowski, samiec.
Zdjęcie: Jarek Złotowski, samica.
Nazwa gatunkowa: Trichogaster lalius.
Nazwa polska: prętnik karłowaty.
Występowanie geograficzne: wody Bangladeszu, Indii i Pakistanu w Azji.
Wygląd: ciało ryb bocznie spłaszczone kształtu owalnego, w handlu spotkać można dwie główne odmiany barwne (samców). Pierwsza z nich - niebieska neonowa i druga czerwona - rubinowa. Ubarwienie układa się w wąskie, skośne paski. Płetwy brzuszne są przekształcone w długie, ruchome nitki czuciowe. Samice są w kolorze szaro-srebrzystym. Ryby posiadają narząd oddechowy - labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym.
Rozmiar: samce do 7,5 cm, samice do 6.
Długość życia: maksymalnie 4-5 lat.
Typ środowiska: wody stojące, bądź z minimalnym nurtem: stawy, kanały, rowy, oczka wodne i jeziorka z dużą, bujną podwodną i pływającą roślinnością.
Wymagane parametry wody: zalecane pH 6-7,5 oraz GH 2-18.
Temperatura: zalecane 24-28 °C.
Zalecany minimalny litraż: 80 l.
Zachowanie: samce są terytorialne i często wykazują agresje wobec siebie i innych ryb labiryntowych. Zaleca się trzymanie tego gatunku w haremie w układzie 1+3 (jeden samiec + 3 samice).
Dieta: mięsożerne - w środowisku naturalnym żywią się głównie drobnymi bezkręgowcami. W akwarium bez problemów przyjmują pokarmy suche, mrożone oraz żywe.
Dymorfizm płciowy: samce smuklejsze, większe i intensywniej ubarwione w porównaniu do samic, które są szare. Ponadto samce posiadają również nieco wydłużoną płetwę grzbietową i odbytową.
Rozmnażanie: łatwe - w dobrze urządzonym akwarium do tarła dochodzi często bez ingerencji akwarysty. Podczas tarła samiec buduje gniazdo z kawałków roślin i pęcherzyków powietrza stworzonych ze swojej śliny. Do tarła dochodzi pod gniazdem. Samiec umieszcza złożoną ikrę w gnieździe i następnie sam opiekuje się ikrą i wylęgiem. Samica jest przeganiana i może zostać nawet zabita. Nie uczestniczy ona w wychowaniu młodych.
Uwagi: w naturze gatunek ten (niegdyś liczny) obecnie jest już bardzo rzadki.
Zdjęcie: Tommy Aquario, samiec.
Tekst: Karol Skalski.