Rozgwiazdy są bardzo nietypowymi zwierzętami. Zalicza się je do Szkarłupni. Mają bardzo charakterystyczną budowę ciała - zazwyczaj w kształcie pięcioramiennej gwiazdy (zdarzają się gatunki o większej liczbie ramion). Każde z ramion w zależności od gatunku jest bardziej lub mniej elastyczne co powoduje, że organizmy te mogą się poruszać. Otwór gębowy zlokalizowany jest od dołu. Żyją na dnie mórz i oceanów na głębokościach 0,5-300 metrów. Niekiedy podczas odpływów niektóre gatunki są widziane nawet w płytszej wodzie na głębokości nawet kilkunastu centymetrów. Są to zwierzęta bardziej lub mniej drapieżne. Wiele przepięknie ubarwionych rozgwiazd nie nadaje się do akwariów z uwagi na to, że polują one na mięczaki, jeżowce czy nawet krewetki, a także zjadają korale.
Różne gatunki rozgwiazd przystosowały się do życia w odmiennych warunkach środowiskowych i można spotkać gatunki, które przebywają na piasku lub się w nim zagrzebują, są gatunki żyjące na skałach oraz bytujące nawet na słonowodnych łąkach makroglonów. Nie wszystkie gatunki żyją w ciepłej strefie tropikalnej czy subtropikalnej, ale są także rozgwiazdy żyjące w strefie klimatu śródziemnomorskiego, a także gatunki zimnolubne - jak np. nasza bałtycka rodzima rozgwiazda czerwona Asterias rubens.
Zdjęcie: Iwona Turska, rozgwiazdy na płyciznach, Madagaskar.
Kliknij, aby przejść do artykułu o Asterias rubens
Zwierzęta te przemieszczają się bardzo powolnie i bez trudu można je złapać pod wodą. Większość gatunków rozgwiazd jest bardzo kolorowych i zapewne byłoby bardzo atrakcyjnymi mieszkańcami akwariów morskich, gdyby nie dwa fakty. Pierwszym jest duża trudność w utrzymaniu tych zwierząt. Są one wrażliwe na wahania parametrów wody przez co zdarzają się często nagłe ich zejścia. Drugim jest problem z karmieniem. Gatunki mało drapieżne są dosyć wybredne i niekiedy niezbyt chętnie pobierają pokarmy żywe czy mrożone. Dodatkowo z uwagi na swoją powolną naturę zawsze przegrywają konkurencję pokarmową z szybszymi rybami czy krewetkami i nie są w stanie przystąpić do ewentualnego posiłku, ponieważ szybsza będzie w takiej sytuacji np. ryba a nawet ślimak. Dlatego zwierzęta te nie są zalecane dla niedoświadczonych akwarystów.
Większość gatunków rozgwiazd jest rozdzielnopłciowych. Podczas tarła samica uwalnia wielkie ilości jajeczek do toni wodnej, które zapładnia jednocześnie samiec. Zarodki unoszą się swobodnie w wodzie i następnie przekształcają się w larwy, które z czasem przyczepiają się do skał i rozwijają w malutkie rozgwiazdy. Są też nieliczne gatunki, które opiekują się młodymi. Wówczas jaja składane są na przygotowaną wcześniej skałę, które zapładnia samiec. Natomiast samica chroni młode rozpościerając swoje ramiona nad nimi. Są również gatunki, których młode przebywają na matce w początkowej fazie swojego życia. Bywają także rozgwiazdy, które rozmnażają się przez podział. Dorosły osobnik odrzuca swoje odnóża, z których powstają nowe osobniki. Zatem strategia rozmnażania rozgwiazd bywa dosyć zróżnicowana.
Zobacz także:
Kliknij, aby przejść do opisu dzikich rozgwiazd akwariowych
Tekst oraz zdjęcia nieoznaczone: Tommy Aquario