Tanichthys albonubes - odmiana złota.
Nazwa gatunkowa: Tanichthys albonubes.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: kardynałek chiński.
Występowanie geograficzne: mniejsze rzeki wyżynne i górzyste na terenie Chin oraz Wietnamu (Azja).
Wygląd: forma dzika - o podstawowych barwach wyróżnia się pasem wzdłuż tułowia w kolorach kardynalskich - bordo przechodzący w brąz. Nad nim znajduje się jasna smuga, grzbiet szaro-beżowy, płetwy czerwonawe, u podstawy płetwy ogonowej czarna plamka. Bardzo popularna jest także odmiana złota, otrzymana sztucznie - boki ciała żółtawo-białe, płetwy czerwone lub całkowicie przezroczyste. Barwa płetw jest zmienna i czasami może mieć czarne lub białe akcenty. Wyhodowano również odmiany o wydłużonych, weloniastych płetwach, które sprawiają tym zwinnym rybom pewne trudności w poruszaniu się. Uwaga - w ciepłej wodzie (od 21-22°C) kolorystyka ryb wyraźnie blednie. Najlepsze nasycenie kolorem występuje w temperaturze ok.18°C.
Rozmiar: do 4 cm.
Długość życia: maksymalnie 3-5 lat.
Typ środowiska: zimne wody z kamienisto-żwirowym dnem oraz mocnym prądem wody - zwykle w terenach wyżynnych i górzystych.
Wymagane parametry wody: pH 6-8,5.
Temperatura: tolerowana 16-22°C.
Zalecany minimalny litraż: 65 l. (zalecana długość akwarium minimum 70-80 cm).
Zachowanie: spokojne, towarzyskie, ciekawskie i bardzo zwinne. Są to typowe ryby ławicowe, które powinny przebywać w grupie liczącej minimum 10 osobników. Lubią chłodniejszą wodę i silny nurt.
Dieta: mięsożerne - w naturze żywią się drobnym zooplanktonem wodnym. W akwarium powinno się im podawać pokarm żywy oraz mrożony, czasem suchy.
Dymorfizm płciowy: samce smuklejsze oraz jaskrawiej ubarwione niż samice. Samiczki wyraźnie grubsze w partiach brzusznych.
Rozmnażanie: gatunek przystępuje do tarła grupowo, samice rozrzucają ikrę między mchem i kamieniami. Samce zapładniają ją w toni wodnej. Rodzice nie opiekują się potomstwem. Tarło w warunkach akwariowych najlepiej przeprowadzać w zbiornikach jednogatunkowych lub w specjalnie przygotowanych zbiornikach tarliskowych. Przed tarłem ryby należy obficie karmić oraz zadbać o odpowiednie warunki wodne. Wylęg następuje po około 2-3 dniach.
Uwagi: odmiany hodowlane w większości są słabsze genetycznie i bardziej podatne na choroby.