Zdjęcie: Rehoboth Aquatics, USA, Tetraodon miurus, młody osobnik, widok z góry.
Nazwa gatunkowa: Tetraodon miurus.
Nazwa polska: kolcobrzuch brunatny, kolcobrzuch z Kongo, kolcobrzuch kongijski.
Występowanie geograficzne: Afryka centralna, głównie w dorzeczu rzeki Kongo.
Wygląd: tułów okrągły - maczugowaty, płetwy małe, pyszczek nieco wyciągnięty w ryjek (dziób), oczy duże - wystają poza obrys głowy, ryba potrafi obracać gałkami ocznymi, młode osobniki są barwy rdzawej lub rudej natomiast dorosłe są bardziej brązowe, brązowo-szare, szare, beżowe, jasnoszare. Dodatkowo dorosłe osobniki mają zdolność do dopasowywania intensywności swojego koloru do podłoża, wtapiając się w jego kolorystykę.
Rozmiar: w naturze samice do 15 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: duże tropikalne rzeki o piaszczystym dnie.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 6,8-7,4, gH 15-20.
Temperatura: tolerowana 23-28°C.
Zalecany minimalny litraż: 200 l. dla jednego osobnika.
Wystrój zbiornika: mocne oświetlenie, kamienie, drewno, podłoże koniecznie piaszczyste o grubości min. 7-8 cm.
Zachowanie: ryby te w dzień są raczej mało aktywne, zakopują się w piasku zwykle w taki sposób, że wystają z niego jedynie oczy i co najwyżej lekko górna część głowy. Czeka w ten sposób na przepływające ofiary - małe ryby i małe płazy. Również w taki sposób ryba odpoczywa. Gatunek jest typowym samotnikiem - jest terytorialny i toleruje osobniki (płci przeciwnej) tylko w okresie tarła. W akwarium można trzymać jedynie jednego przedstawiciela z tego gatunku. Najlepiej trzymać tą rybę z szybko mnożącymi się rybami jajożyworodnymi, aby miała ona możliwość regularnego polowania na żywą zdobycz.
Dieta: mięsożerne - polują na żywe ryby, mięczaki i drobne płazy. Można podawać im kijanki i małe żaby o ile jest pewność co do braku możliwośći wprowadzenia patogenów do akwarium. Sztuczny pokarm z reguły nie jest spożywany przez ten gatunek. jednak większość tych ryb akceptuje mrożonki - np. stynkę, kryla, lasonoga.
Dymorfizm płciowy: nie do rozróżnienia.
Rozmnażanie: brak danych. gatunek nie rozmnażany w warunkach akwariowych.
Uwagi: brak.