Nazwa gatunkowa: Mitra spp.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: mitra, mitra biskupia - nazwa pochodzi od biskupiego nakrycia głowy.
Występowanie geograficzne: najczęściej różne gatunki Mitra spp. trafią do akwarystów z Azji Południowo-wschodniej (Tajlandia, Filipiny, Indonezja, Australia).
Muszla: wrzecionowata, grubościenna z wysoką skrętką. Powierzchnia zewnętrzna jest zazwyczaj gładka. Ubarwienie rozmaite - wzory, plamki, mozaiki. Najbardziej rozpowszechnione są Mitry o białej muszli w pomarańczowe plamy, pochodzące z Filipin. Gatunki trafiające do akwarystyki zwykle mają muszle o długości 3-6 cm.
Ciało: zazwyczaj jdnobarwne - białawe, szarawe, beżowe, żółte. Ubarwienie jest zależne nie tylko od konkretnego gatunku ale także od cech danej populacji wewnątrz konkretnych gatunków. Mitry posiadają charakterystyczny długi "ryjek" (znacznie dłuższy niż muszla), który jest zakończony bańką.
Długość życia: prawdopodobnie kilka lat.
Typ środowiska: najczęściej żyją w pasie przybrzeżnym na stanowiskach skalnych z dnem piaszczystym, również w otoczeniu makroglonów. Na rafach raczej rzadkie.
Wymagane parametry wody: zalecane 8-8,4 PH, Zasolenie ok. 35,5‰.
Temperatura: dla ślimaków akwariowych zaleca się 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: ok. 60 l.
Zachowanie: są to ślimaki drapieżne, które są w stanie upolować nawet małą krewetkę, kiełża, malutkiego wieloszczeta lub ślimaka z innego gatunku. Wszystkie gatunki są w mniejszym lub większym stopniu jadowite. Ponadto w akwariach rafowych zwykle niszczą korale (konsumują). W czasie spoczynku mogą zagrzebywać się lekko w piasku.
Dieta: mięsożerne. W akwariach mogą spożywać także padlinę i mięsne pokarmy granulowane, w tabletkach lub mrożone. Ślimaki te są niebezpieczne dla innych małych zwierząt akwariowych, które mogą potraktować jako posiłek.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: są to ślimaki niezbyt popularne w akwarystyce ze względu na drapieżny tryb życia. Mają bardzo kolorowe i wzorzyste muszle, które można kupić w miejscowościach turystycznych nad Bałtykiem. Znaczna liczba gatunków jest bardzo pospolita.