Lepidolamprologus kendalii.
Zdjęcie: Lehr Gyorgy, Lepidolamprologus elongatus.
Zdjęcie: Raul Chiang, Lepidolamprologus elongatus.
Nazwa gatunkowa: Lepidolamprologus kendali / Lepidolamprologus elongatus.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Tanganika w Afryce.
Wygląd: oba gatunki są do siebie podobne (kształt ciała i ubarwienie). Podstawowa różnica polega głównie na wzorze ciała. Ubarwienie jasno-beżowo-brązowe. Ciało jest wydłużone, na płetwach występują kropkowate wzorki, płetwa grzbietowa jest długa.
Rozmiar: samce w zależności od linii genetycznej 17-22 cm, samice mniejsze 15-18 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefa skalista na głębokości 3-45 m.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7,8-8,4.
Temperatura: tolerowana 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jedna para powinna zajmować zbiornik nie mniejszy niż 450 l.
Zachowanie: ryby agresywne, terytorialne i waleczne, zamieszkują gruzowisko skalne (konstrukcje z kamieni), wykazują sporą agresje wobec innych przedstawicieli swojego gatunku oraz innych ryb z rodzaju Lamprologus / Neolamprologus. Ryby dobierają się w pary, obierają sobie grotę, której zaciekle bronią i w niej się rozmnażają. W akwariach wielogatunkowych można trzymać jedną parę z inna obsadą rybną, jednak lepiej aby pozostałe ryby trzymały się z dala od ich rewiru - dobrym wyborem będą tutaj duże Cyprichromisy, które zajmują toń wodną.
Dieta: mięsożerne - w środowisku naturalnym żywią się głównie zooplanktonem, niewielkimi bezkręgowcami oraz owadami wodnymi oraz małymi rybami. W akwarium bez większych problemów zjadają pokarm suchy, żywy i mrożony.
Dymorfizm płciowy: samce większe, masywniejsze.
Rozmnażanie: łatwe - w dobrze prowadzonym akwarium dobrana para w ukryciu np. w kamiennej grocie systematycznie odbywa tarło. Samica składa zwykle kilkadziesiąt sztuk ziaren ikry. Opiekę nad jajami sprawuje samica, podczas gdy samiec strzeże terenu wokół groty.
Uwagi: brak.