Nazwa gatunkowa: Cambarellus puer.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: brak. Gatunek ten przynależy do grupy raczków miniaturowych.
Występowanie geograficzne: stany Oklahoma, Teksas, Luizjana, Arkansas, Mississippi, Luizjana, Tennessee, Kentucky w USA (w Ameryce Północnej).
Wygląd: ubarwienie może być różne ale prawie zawsze jest pstrokate. Może to być mieszanina plamek oliwkowych i białawych, brązowych i jasnych, beżowych i żółtawych, szarych i jasnych itp. W akwariach spotyka się również odmianę z niebieskim pigmentem. Od innych miniaturowych raczków C. puer odróżnia się wyraźną krępą budową ciała (masywną).
Rozmiar: w akwariach do około 4,5 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: płytkie partie słodkiej wody stojącej lub leniwie płynącej: głównie stawy, małe i średnie rzeki nizinne. W naturze raczki te zwykle są spotykane wśród gęstej roślinności wodnej. Preferują bardziej wody mulisty niż o czystym piaszczystym dnie.
Wymagane parametry wody: pH 6,9-8,2.
Temperatura: 16-24°C. Okresowo znosi również nieco wyższe temperatury.
Zalecany minimalny litraż: 30 l. (jednak lepiej stosować większy zbiornik o pojemności minimum 50 l. w celu uzyskania większej stabilności parametrów wody).
Zachowanie: poruszają się bardziej dostojnymi i opanowanym ruchami niż inne gatunki raczków miniaturowych. Nie tolerują innych gatunków raków w zbiorniku. Można trzymać pojedynczego osobnika lub kilka do kilkunastu sztuk (w większych zbiornikach). Gdy jest odpowiednio zaprojektowana aranżacja wówczas raki nie walczą między sobą o kryjówki. Dlatego należy zapewnić wiele różnych miejsc do ukrycia utworzonych z kamieni i korzeni (pojedyncze małe schronienia najlepiej na jednego raka rozplanowane w różnych częściach dna). Warto zapewnić strefę z gęstą roślinnością w zbiorniku. Karmić należy w kilku miejscach akwarium aby raki nie przepędzały się wzajemnie podczas walki o pokarm.
Dieta: wszystkożerne z przewagą pokarmów mięsnych. Uwielbiają żywe pokarmy, kawałki stynki, mięczaki (zmiażdżone ślimaki - rozdętki, zatoczki). Chętnie spożywają pokarmy suche opadające na dno. Nie zaleca się łączenia z krewetkami, które mogą zostać potraktowane jako pokarm. Można im sporadycznie podawać gotowane warzywa - marchewkę, groszek itp. lub surowego banana.
Dymorfizm płciowy: samce posiadają większe szczypce, natomiast samice mają szerszy odwłok.
Rozmnażanie: rozmnaża się w akwariach o ile ma dobre warunki. Samica nosi kilkadziesiąt jaj. Po miesiącu wykluwają się młode, które wyglądają jak zminiaturyzowane dorosłe raki. Od samego początku są samodzielne i żerują w detrytusie. Chcąc dochować się większej liczby młodych należy zapewnić duże partie gęstej roślinności i sporą ilość liści na dnie (ketapang, dąb, buk itp.). Dorosłe raki wykazują kanibalizm w stosunku do swojego potomstwa.
Tekst: Tommy Aquario