Zdjęcie: Adam Myjak, Dicrossus filamentosus, samica.
Nazwa gatunkowa: Dicrossus filamentosus.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: pielęgniczka kratkowana.
Występowanie geograficzne: w dorzeczu rzek Rio Negro oraz Orinoko w Ameryce Południowej (wschodnia Kolumbia, Wenezuela, północna Brazylia).
Wygląd: ryby są jasne (kremowe), na tułowiu występują dwa rzędy kwadratowych ciemnych plam.
Rozmiar: do 8,5 cm samce i do 6 cm samice.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rzeki i strumienie o spokojnym nurcie, z kawałkami drewna na dnie ale również w zarośniętych ciekach wodnych. Ryby te wymagają kryjówek i drobnego podłoża. Preferowane oświetlenie słabe - rozproszone.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 4,0-5,5, GH 1-6°.
Temperatura: tolerowana 23-29°C, zalecana 25-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 160 l. (dla jednego haremu - zwykle jest to układ 1+2 lub 1+3).
Zachowanie: ryby są agresywne w obrębie swojego gatunku - czasem dochodzi do nieporozumień między samcem a jego samiczkami oraz między samicami dlatego należy odpowiednio zaaranżować zbiornik wydzielając strefy dla poszczególnych ryb i organizując dużo kryjówek. Ryby ciężko utrzymać w zbiornikach towarzyskich dlatego zaleca się trzymanie ich w zbiornikach jednogatunkowych.
Dieta: mięsożerne - w akwarium głównym ich posiłkiem powinien być pokarm mrożony i żywy, pokarmy suche są pobierane raczej niechętnie.
Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są znacznie większe od samic (patrz "Rozmiar"), występuje również różnica w ubarwieniu - samce posiadają bardziej kolorowe i nieco dłuższe płetwy, tułów jest również nieco ciemniejszy u nich. Samice są jaśniejsze, wzór kratkowany jest bardziej rozmazany.
Rozmnażanie: samica składa ikrę w ilości około kilkudziesięciu sztuk na kamieniu, na korzeniu lub na płaskich liściach (kryptokoryny, żabienice). Ikrą zajmuje się samiczka i jest w tym czasie bardzo agresywna, natomiast samiec patroluje teren wokół miejsca lęgowego. Młode lęgną się po dwóch dniach a po następnych kilku zaczynają żerować. W tym czasie należy podawać im wylęg solowca. Samica często przenosi młode w różne miejsca.
Uwagi: gatunek polecany bardziej doświadczonym akwarystom, gdyż jest wrażliwy na jakość wody. Wymaga częstych podmian i odpowiedniej korekcji wody przy udziale filtra RO.