Zdjęcie: Jakub Celej, Paracyprichromis nigripinnis, samiec.
Nazwa gatunkowa: Paracyprichromis nigripinnis.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: gatunek endemiczny, występuje tylko w jednym miejscu - w Jeziorze Tanganika (Wschodnia Afryka).
Wygląd: ciało wydłużone, smukłe - w odniesieniu do innych gatunków ryb z Tanganiki sprawiające wrażenie filigranowego. Barwa tułowia cielista, beżowa lub miedziana. Odmiana "Neon Blue" posiada trzy lub cztery cieniutkie poziome linie na tułowiu, które opalizują w kolorze niebiesko-neonowym.
Rozmiar: samce do 11 cm, samice nieco mniejsze - do 10 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: głębsze partie Jeziora Tanganika, z miękkim piaszczystym dnem oraz dużą ilością skał. Paracyprichromisy często spotykane są w toni wodnej przy wysokich niemal pionowych blokach skalnych.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7,6-9,0 oraz GH 8-25.
Temperatura: zalecane 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 240 l. przy minimalnej długości zbiornika ok. 120 cm.
Zachowanie: spokojne - są to ryby stadne dlatego zaleca się trzymanie minimum 10-12 osobników w akwarium w grupach haremowych z przewagą samic na jednego samca wymaga jest by było 4-5 samic.
Dieta: mięsożerne - w naturze najchętniej żywią się zooplanktonem, jednak w akwarium bez żadnych problemów zjedzą także pokarm suchy (dedykowany dla mięsożernych pielęgnic z Tanganiki). Można podawać także rozwielitkę, oczlik i wodzień.
Dymorfizm płciowy: samce intensywniej ubarwione oraz nieco większe od samic, mają bardziej wydłużone promienie płetwy ogonowej.
Rozmnażanie: możliwe w akwariach. W odpowiednich warunkach (aranżacja, parametry wody, litraż oraz obsada) będzie dochodzić do tarła, a nawet samoistnego odchowu młodych. Samice inkubują ikrę oraz młody narybek (w ilości 10-30 szt.) w pysku przez około 3 tygodnie. Po tym czasie samica wypuszcza młode, które od tej pory są zdane już tylko na siebie. Mając narybek w akwarium wskazane jest dokarmianie go np. pyłem.
Uwagi: brak.