Zdjęcie: Gregor Bauer, Neolamprologus buescheri.
Zdjęcie: Piotrek DV Nowicki, Neolamprologus buescheri.
Zdjęcie: Grzegorz Schindler, Neolamprologus buescheri, para.
Nazwa gatunkowa: Neolamprologus buescheri.
Nazwa polska: szczelinowiec Bueshera.
Występowanie geograficzne: jest to gatunek endemiczny występujący w Jeziorze Tanganika w Afryce.
Wygląd: ciało wydłużone, płetwa ogonowa w kształcie lirowatym, długa płetwa grzbietowa, pyszczek o szpiczastym kształcie. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa są obrzeżone na krawędziach kolorem białym lub błękitnym. Tułów w zależności od odmiany posiada kolor łososiowy, beżowy, szary lub brązowy. Na tułowiu jasne plamy (białawe) tworzą wzór w kształcie kropek lub poziomych pasów (także w zależności od odmiany). Są również odmiany które mają wzór moro na tułowiu. Płetwy również są barwne i mogą mieć różnorakie rysunki. Niektóre odmiany posiadają żółte akcenty na płetwach (grzbietowej i piersiowych) i podbrzuszu.
Rozmiar: do ok. 8 cm.
Długość życia: maksymalnie kilka lat.
Typ środowiska: wybrzeża z gruzowiskiem skalnym na głębokości 10-40 m.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7,7-8,9.
Temperatura: tolerowana 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 160 l.
Zachowanie: agresywne i silnie terytorialne - wykazują sporą agresje wobec innych przedstawicieli swojego gatunku oraz innych ryb z Jeziora Tanganika, a zwłaszcza z rodzaju Lamprologus / Neolamprologus oraz Julidochromis. W środowisku naturalnym są spotykane pojedynczo, łącząc się głównie na czas tarła. W akwariach wielogatunkowych można trzymać jednego osobnika lub harem ale ryby te muszą mieć możliwość zajęcia swoich rewirów.
Dieta: mięsożerne - w środowisku naturalnym żywią się głównie zooplanktonem, niewielkimi bezkręgowcami oraz owadami wodnymi. W akwarium bez większych problemów zjadają pokarm żywy i mrożony. Sucha karma jest z reguły niezbyt chętnie pobierana lub wcale.
Dymorfizm płciowy: z reguły samce posiadają takie same ubarwienie jak samice i podobną wielkość, z tym że u dominujących samców występują nieco mocniejsze kolory. Płeć najczęściej zdradza zachowanie ryb - samce są bardziej agresywne i terytorialne - często nękają samice.
Rozmnażanie: trudne - w dobrze zaaranżowanym akwarium dobrana para na swoim terytorium w ukryciu np. w kamiennej grocie odbywa tarło. Samica składa kilkadziesiąt jaj na ściankach jaskini lub na sklepieniu. Opiekę nad ikrą sprawuje samica, podczas gdy samiec strzeże terenu wokół groty. Młode są tolerowane przez samca do czasu aż osiągną wielkość 2,5-3,5 cm.
Uwagi: dostępnych jest kilka odmian, które swoje nazwy uzyskały od miejsc geograficznych, „Gombi”, „Kachese”, „Kamakonde” i „Zaire”.