Zdjęcie: Shine Machine, śluzowce pierzaste.
Nazwa: śluzowce, korzeniowy śluz bakteryjny (potoczna nazwa ogólna).
Wygląd: zazwyczaj białawy szlam (czasem lekko przeźroczysty), przypominający kisiel (zdjęcie poniżej) lub śluzowatą pierzastą białawą watę (jak na zdjęciu powyżej).
Zdjęcie: Nancy Perrin-Wagner, galaretowate klasyczne śluzowce.
Przyczyna wystąpienia: śluzowce są związane głównie z jednym typem drewna o nazwie red moor. Pokrywają one świeże drewno, które ma kotakt z wodąy. Śluz ten tworzy się zwykle po kilku dniach od włożenia korzeni tego typu do akwarium. Na szczęście nie przechodzi na podłoże, szyby zbiornika, sprzęt czy rośliny (z wyjątkiem tych, które są posadzone na korzeniu).
Zwalczanie: najczęściej odsysa się go wężykiem lub usuwa szczoteczką do zębów. Jest to jednak czynność pracochłonna. Już na drugi lub trzeci dzień śluz powraca. Najlepszy efekt wyeliminowania śluzowców z drewna daje obsada zwierząt, która chętnie się nią żywi. Są to np. niektóre ślimaki, otoski i młode roślinożerne zbrojniki. Śluzowce z czasem samoistnie ustępują, gdy drewno dokładnie nasiąknię a woda w akwarium się nieco zestarzeje (bez ingerencji akwarysty śluzowce zanikają samoczynnie po kilku tygodniach).
Zapobieganie: istnieją tak naprawdę dwa rodzaje zapobiegania śluzowcom z drewna red moor. Chcąc mieć ten typ korzenia, który niewątpliwie jest najpopularniejszy w akwarystyce należy w pierwszym przypadku posiadać zwierzęta żywiące się śluzowcami. Natomiast drugą opcją jest wcześniejsze przygotowanie korzenia poprzez wymoczenie go w osobnym zbiorniku przez okres około 5-6 tygodni. Po tym okresie drewno dokładnie nasiąknie wodą i nie będzie wydzielać już substancji żywiących śluzowce.
Uwagi: śluzowce te nie są glonami a bakteriami i często są mylone z pleśnią, która w odróżnieniu jest bardziej zbita i biała. Niekiedy śluzowce mogą występować wspólnie z pleśnią.
Zobacz także:
Artykuł o zapobieganiu glonom w akwariach (kliknij, aby przejść)