Zdjęcie: Ellen Edmonson and Hugh Chrisp, Umbra pygmaea, domena publiczna.
Nazwa gatunkowa: Umbra pygmaea.
Nazwa polska: muławka wschodnioamerykańska.
Występowanie geograficzne: pierwotnie na wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych w Ameryce Północnej. Gatunek zawleczony do Europy głównie za sprawą akwarystów, gdzie występuje punktowo, przede wszystkim na na terenie Francji, Belgi, Holandii i Niemiec. Stwierdzony również w Polsce co najmniej na kilku stanowiskach.
Wygląd: tułów wydłużony, płetwa grzbietowa przesunięta do dolnej części ciała, płetwa ogonowa zaokrąglona. Na tułowiu występują słabo zaznaczone poziome smugi w kolorze ciemnoszarym. Ubarwienie główne stanowi barwa brązowa, opalizująca na zielonkawo, zwłaszcza na grzbiecie. U nasady płetwy ogonowej ciemniejsza rozmyta plama.
Przeciętny rozmiar: samiec do 11.5 cm, samica do 15 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: płycizny - zwykle nie głębiej niż 1,5 m. na bagnach, zamulonych bajorach, płytkich rozlewiskach, starorzeczach i innych wodach stojących lub bardzo wolno płynących o miękkim dnie.
Wymagane parametry wody: brak danych.
Temperatura wody: optymalnie 16-24°C (ryba jednak znosi znacznie niższe temperatury).
Zalecany minimalny litraż: 240 l. (minimalna długość zbiornika 120 cm).
Zachowanie: brak danych.
Dieta: mięsożerne - larwy owadów, drobne bezkręgowce wodne. W akwariach można podawać mrożonki mięsne i suche pokarmy paszowe w postaci płatków i granulatu.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: rozród następuje w marcu lub kwietniu. Samica składa ikrę wśród roślin błotnych w płytkiej wodzie. Wylęg narybku następuje po kolejnych 5-10 dniach.
Uwagi: ryba bardzo odporna na zanieczyszczenie wody i jej zabagnienie, a także na znaczne niedobory tlenu (potrafi oddychać powietrzem atmosferycznym), przy niskim poziomie wody potrafi zagrzebać się w mule i przeczekać niekorzystne warunki. W Europie występuje bardzo podobny gatunek - muławka europejska Umbra krameri, która zamieszkuje dorzecze Dunaju. Ryba ta dorasta do 8,5 cm w przypadku samców i do 13 cm w przypadku samic. Najłatwiej odróznic ten gatunek po tym, że nie posiada on wzoru liniowego na tułowiu i po płetwie ogonowej, która jest bardziej kwadratowa. Natomiast w Ameryce Północnej wystepuje jeszcze Muławka Amerykańska Umbra limi.
Zdjęcie: Ellen Edmonson and Hugh Chrisp, Umbra limi, domena publiczna.