Zdjęcie: Becka Darby, Heteractis crispa.
Nazwa gatunkowa: Heteractis crispa.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: głównie Ocean Indyjski (wraz z Morzem Czerwonym) oraz Zachodni Pacyfik.
Wygląd: ukwiał ten posiada długie i zaokrąglone macki, których końcówki są zwykle fioletowe lub niebieskie. Sam ukwiał ma zwykle barwę jednolitą - białą, kremową, różową, jasnofioletową, beżową lub szarą. Odmiany o innej, bardziej atrakcyjnej kolorystyce są na rynku akwarystycznym raczej rzadko spotykane. Macki tego ukwiału są silnie parzące i zawierają neurotoksyny, które są w stanie sparaliżować nawet małą rybę.
Rozmiar: w naturze średnica ukwiału oscyluje w granicach 20-50 cm, natomiast macki posiadają długość 10-15 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: w naturze spotykany jest na twardych podłożach sąsiadujących z piaskiem na głębokości nawet do 40 m. Bytuje (rzadziej) również na rafach koralowych. W środowisku naturalnego występowania często żyje w symbiozie z rybami z grupy błazenków.
Wymagane parametry wody: zasolenie optymalne ok. 35‰, pH 8,0-8,4.
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 240 l. (szerokość akwarium powinna mieć minimum 50 cm).
Zachowanie: należy uważać aby nie umieszczać w jego okolicy korali i innych ukwiałów, które z czasem będą mocno poparzone. W dużych akwariach Heteractis crispa może być dobrym wyborem dla błazenków.
Dieta: mięsożerny - można podawać drobny pokarm mrożony - dafnię, oczliki, artemię, kiełża, mysis, kryla, kawałki filetów rybnych, owoce morza. Warto wlewać do zbiornika co pewien czas fitoplankton. Ukwiał ten może się także odżywiać za pomocą zooksanteli.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: zarówno bezpłciowe poprzez podział (klonowanie) lub płciowe poprzez zapłodnienie jajeczek samicy przez nasienie samca. Larwy wówczas żyją planktonicznie w toni wodnej i po pewnym czasie przyczepiają się do twardego podłoża, gdzie przekształcają się w docelową miniaturową formę.
Uwagi: brak.
Zobacz także:
Kliknij, aby przejść do artykułu o ogólnej charakterystyce ukwiałów