Zdjęcie: Tommy Aquario, Columbella spp. składająca jaja, przywieziona z Adriatyku i trzymana w akwarium rafowym
Nazwa gatunkowa: Columbella spp.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: brak.
Występowanie geograficzne: Gatunki z rodzaju Columbella występują w wodach na całym świecie. Są to nie tylko akweny w strefie tropikalnej i subtropikalnej, ale i w klimacie śródziemnomorskim - np. w Morzu Adriatyckim. Systematyka tego rodzaju nie jest do końca uporządkowana i znaczna liczba gatunków wymaga rewizji. Bardzo duża róznorodność nawet w obrębie jednego gatunku często uniemożliwia dokładne rozpoznanie gatunku, dlatego też wszystkie gatunki Columbella na całym świecie sprzedaje się zazwyczaj pod jedną zbiorczą nazwą - Columbella spp.
Muszla: w zależności od gatunku - największe gatunki zwykle osiagają do około 3 cm wielkości swojej muszli, mniejsze z reguły 0,8 cm (większość gatunków z przedziału 1,6-2,2 cm). Muszle są grubościenne, posiadają najróżniejszą kolorystykę i wzory (występuje tu podobna sytuacja jak w przypadku słodkowodnej Rozdepki rzecznej). Dany gatunek w różnych lokalnych populacjach może mieć zupełnie odmienną kolorystykę muszli i wzory, a nawet nieco inny kształt.
Ciało: w zależności od gatunku, zwykle szare. Posiada cienkie, skórzaste wieczko.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: w zależności od gatunku - mogą to być rafy koralowe, podwodne łąki makroglonów, środowiska skalne, skalno-piaszczyste, płytkie wody przybrzeżne itp.
Wymagane parametry wody: 8,0-8,4 PH, Zasolenie 35,5‰. Większość gatunków w akwariach rafowych to ciepłolubne gatunki, które dostają się do zbiorników akwariowych poprzez import żywej skały z Indonezji, Filipin i Australi.
Temperatura: zalecana 25°C (gatunki z Morza Śródziemnego wytrzymują np. niższe temperatury 10-26°C).
Zalecany minimalny litraż: 25 l.
Zachowanie: ślimaki aktywne i widoczne w zbiorniku. Nie wychodzą z akwariów i nie niszczą koralowców.
Dieta: głównie glony i detrytus, można dokarmiać płatkami spiruliny i roślinnymi tonącymi granulatami.
Rozmnażanie: dosyć łatwe. Ślimaki składają na szybach i kamieniach pakiety jajowe z których wykluwają się małe ślimaki. Niektóre gatunki mogą mnożyć się w bardziej konkretnych warunkach, np. po większych podmianach wody, przy większej podaży pokarmu, przy zmianie temperatury lub nawet w określonych porach roku. Niektórzy akwaryści zgłaszali sytuacje, kiedy ślimaki te mnożyły się tylko w pewnym określonym czasie, gdy w zbiorniku wytworzyły się sprzyjające dla nich warunki do rozrodu. Nie jest do końca wiadome jakiego typu muszą to być uwarunkowania. Być może musi to być kombinacja kilku czynników.
Uwagi: ślimaki te (zwłaszcza młode po wykluciu) są dobrym pokarmem dla niektórych krewetek oraz ryb żerujących na skałach - typu np. Pensetniki.
Tekst: Tommy Aquario