Tucanoichthys tucano
Nazwa gatunkowa: Tucanoichthys tucano.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: brak.
Występowanie geograficzne: gatunek endemiczny - rzeka Uaupes (dorzecze rzeki Rio Negro) - Ameryka Południowa.
Charakterystyka: niewielka słodkowodna ryba kąsaczokształtna.
Wygląd: oczy duże, pyszczek mały, płetwa ogonowa silnie wcięta, płetwa grzbietowa trójkątna, występuje maleńka płetwa tłuszczowa. ubarwienie - grzbiet żółtawy, podgardle lekko czerwone, między skrzelami a nasadą płetwy ogonowej znajduje się szeroki poziomy czarny pas.
Rozmiar: do 2,2 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: wolno płynąca rzeka nizinna w zalesionym terenie o kwaśnej wodzie.
Wystrój akwarium: zbiornik może mieć charakter czarnych wód (zobacz link poniżej) lub wystrój roślinny. Gatunek nadaje się do nanoakwariów (zobacz link poniżej).
Wymagane parametry wody: zalecane pH 5,5-6,5, GH 2-8.
Temperatura: tolerowana 20-28°C, zalecana 23-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 25 l.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie - zaleca się trzymanie grupy liczącej minimum 10 sztuk ze względu na to, że są to ryby typowo ławicowe. W większej liczbie gatunek ten nie tylko się lepiej czuje ale i prezentuje. Ryby trzymają się w grupie - preferują środkowe partie wody. Należy uważać na dobór innych gatunków ryb i zwierząt. Są to tzw. mikrorybki, które powinny być łączone jedynie ze zwierzętami pokojowo usposobionymi o podobnych rozmiarach - jak krewetki karłowate, otoski, mikrorazbory, gupiki Endlera itp.
Dieta: wszystkożerne z przewagą pokarmów mięsnych (w stosunku 75/25%). Można podawać pokarmy suche, mrożone (bardzo drobne) oraz żywe 9wylęg solowca, rozwielitka, oczlik).
Dymorfizm płciowy: samce są nieco mocniej ubarwione i smuklejsze.
Rozmnażanie: przed rozrodem należy dobrze podkarmić rybki oraz odświeżyć wodę i lekko obniżyć jej temperaturę (zasymulować porę deszczową). Tarło zwykle odbywa się w małej grupie. Ryby najczęściej składają ikrę wśród gęstej roślinności. Jajeczka są rozrzucane w toni wodnej. Ikra znacznie lepiej rozwija się w miękkiej kwaśniejszej wodzie (pH 5,5-6,2). W zbiornikach jednogatunkowych z odpowiednio gęstą obsadą roślinną udaje się doprowadzić do dorosłości kilka sztuk narybku bez ingerencji akwarysty.
Uwagi: brak.