Zdjęcie: Christian Ferrer - Hoem S A, Asterias rubens, CCA 4.0 International.
Nazwa gatunkowa: Asterias rubens.
Nazwa polska: rozgwiazda czerwona, rozgwiazda pospolita.
Występowanie geograficzne: pospolicie na wybrzeżach zachodniego Atlantyku, także w zachodniej części Morza Bałtyckiego - północne wybrzeża wysp Rugia, Uznam, Wolin.
Wygląd: od jasno pomarańczowego, przez czerwony, nawet do fioletu (najczęściej pomarańczowa). Pod spodem z reguły jaśniejsza.
Rozmiar: zależny od warunków środowiska - średnio do 12 cm, największe okazy z okolic Afryki - nawet 40 cm, populacje z Morza Bałtyckiego silnie skarłowaciałe.
Długość życia: 4-10 lat.
Typ środowiska: gatunek jest bardzo pospolity i występuje w różnych typach środowiska - na skałach, na podłożu piaszczystym, na rafach, w lagunach, na wybrzeżach oraz także w głębszych partiach wody.
Wymagane parametry wody: zalecane pH 7,9-8,4, zasolenie 32-35,5%. (toleruje także niższe zasolenie wody - obniżane stopniowo).
Temperatura: optymalna 20-25°C. Populacje z Europy akceptują niższe temperatury.
Zalecany minimalny litraż: 120 l.
Zachowanie: rozgwiazda ta ma dosyć dynamiczne ruchy - potrafi zginać ramionami w zakresie nawet 45° zarówno w lewo jak i w prawo.
Dieta: gatunek drapieżny polujący na mięczaki, małe krewetki, narybek i inne drobne żywe organizmy morskie.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: dojrzałość płciową rozgwiazdy te osiągają przy wielkości około 5 cm (są rozdzielnopłciowe). Składają do toni wodnej ogromne ilości jajeczek (od kilkuset tysięcy do nawet dwóch milionów).
Uwagi: w wielu regionach świata rozgwiazda ta jest uważana za typowego szkodnika, który niszczy hodowle ostryg, małż i krewetek. W nadmiernych ilościach może zagrażać również rafom (koralowcom i żyjącym tam mięczakom oraz drobnym skorupiakom).