Nazwa gatunkowa: Devario malabaricus.
Nazwa polska: danio malabarski.
Występowanie geograficzne: Azja (Indie, Birma).
Wygląd: ciało barwy srebrzystej z delikatnie zaznaczonymi niebieskimi pasami, które w połowie ciała, biegnąc ku oku stają sie nieregularne i przechodzą w kreski i kropki. Dodatkowo okolice linii bocznej opalizują na kolor błękitny.
Rozmiar: w naturze 14-15 cm, w akwariach do 10 cm.
Długość życia: maksymalnie 5-7 lat.
Typ środowiska: głównie strumienie i rzeki z wyczuwalnym nurtem wody.
Wymagane parametry wody: pH 6-8.
Temperatura: tolerowana 21-25°C.
Zalecany minimalny litraż: ze względu na sporą ruchliwość - 160 l., zbiornik powinien mieć minimum 120 cm długości. Wymagane przykrycie, ponieważ ryby są skoczne.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie - powinno trzymać się ryby w grupie liczącej minimum 10 osobników. W mniejszych stają się płochliwe i niekiedy nawet agresywne. Ryby te są bardzo aktywne i nieustannie są w ruchu.
Dieta: mięsożerne - w naturze głównie spożywają larwy owadów, drobne organizmy wodne i małe owady. W akwariach chętnie spożywają pokarmy suche, żywe i mrożone.
Dymorfizm płciowy: samice pełniejsze w partii brzusznej, samce nieco bardziej wybarwione w okresie tarła.
Rozmnażanie: łatwe - tarlaki rozrzucają ikrę. Do rozrodu należy użyć akwarium tarliskowego o długości 60-80 cm. Dno powinno być wyścielone mchami, które uniemożliwią rybom wyjadanie ikry. Rozród można przeprowadzać w parach. Zalecane PH 6,8-7,2 i temperatura 25-26°C. Po tarle ryby należy odłowić. Młode wykluwają się po upłynięciu jednej doby.