Zdjęcie: Karen Pagel, Potamonautes sidneyi, ogród zoologiczny Johannesburg RPA, CC Attribution-Share Alike 4.0 International.
Nazwa gatunkowa: Potamonautes sidneyi.
Nazwa polska: znany w niektórych krajach zachodnich jako krab Sidney'a. W Afryce natomiast potocznie nazywany jest krabem rzecznym.
Charakterystyka: Jest to słodkowodny krab wodno-lądowy.
Występowanie geograficzne: Afryka Południowo-wschodnia (RPA, Mozambik).
Wygląd: karapaks ma kształt zaokrąglonego serca i jest z wierzchu gładki. Tuż nad oczami na karapaksie znajduje się charakterystyczna wypukła linia. Pancerz jak i odnóża są zwykle w kolorze ciemnobeżowym lub brązowym (także ciemnym) i raczej mają jednolity kolor.
Rozmiar: szerokość pancerza maksymalnie do ok. 6 cm, szerokość kraba do ok. 15 cm.
Długość życia: prawdopodobnie kilka lat.
Typ środowiska: kraby te zwykle ukrywają się w jamach, które kopią w błotnistych brzegach rzek i strumieni. Zamieszkują cieki wodne, które płyną wśród lasów. Młode kraby przebywają tylko w środowisku wodnym, podczas gdy dorosłe jedynie około 1/3 swojego czasu spędzają w wodzie. Najbardziej aktywne są w nocy oraz tuż po deszczu.
Wymagane parametry wody: z uwagi na rozległe terenowo występowanie tolerancja PH wody jak i twardości jest prawdopodobnie szeroka.
Temperatura: zalecana 22-25°C.
Zalecany minimalny litraż: ok. 160 l. dla jednego dorosłego osobnika i minimum 100 cm długości akwa-terrarium. Dla kilku sztuk wymagane jest znacznie więcej miejsca.
Zachowanie: kraby te uwielbiają kopać. Jednak umożliwienie im tej czynności w akwa-terrarium spowoduje, że krab zaszyje się w swojej jamie i będzie niewidoczny. Dlatego bardziej właściwe będzie wykonanie groty dla niego z łupiny kokosa lub kamieni. Dorosłe osobniki są terytorialne. Brak jest danych odnośnie hodowli tego gatunku w ilości więcej niż jednej sztuki (bezproblemowe na pewno będzie trzymanie jednego osobnika).
Dieta: wszystkożerne. W naturze - padlina, gnijące owoce, drobne organizmy żywe, miękkie rośliny wodne. W akwariach można podawać mięsne mrożonki, stynkę, krewetki, kawałki filetów rybnych, niektóre warzywa i owoce.
Dymorfizm płciowy: u samicy znacznie szerszy odwłok.
Rozmnażanie: gatunek ten nie jest rozmnażany w akwariach. W naturze kraby te łączą się w pary w okresie tarła poza wodą. Samica nosi zapłodnione jaja pod odwłokiem. Po wylęgu nadal nosi młode aż do w pełni ukształtowanej ich miniaturowej formy. Wtedy wypuszcza młode kraby do zakoli rzecznych o małym prądzie wody. Młode kraby ukrywają się wspólnie między kamieniami, roślinnością wodną lub między korzeniami drzew. Wraz ze wzrostem coraz więcej swojego czasu spędzają na lądzie.
Uwagi: akwarium jest odpowiednim miejscem tylko dla młodych osobników. Wówczas powinno się zapewnić w nim wystające korzenie drzew ponad lustro wody. Dorosłe osobniki należy trzymać w akwa-terrarium, w którym część wodna powinna stanowić około 1/3 powierzchni. Gatunek ten jest bardzo liczny w naturze, jednak nie jest znany w akwarystyce czy terrarystyce. W celu chęci podjęcia hodowli należy konsultować się z importerami zwierząt z terenów Afryki.