Źródło: Paweł Vogelsinger, Nantai TV, Lithoglyphus naticoides w naturze (Polska), https://www.youtube.com/c/NantaiTV/featured
Nazwa gatunkowa: Lithoglyphus naticoides.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: namułek pospolity.
Występowanie geograficzne: rzeki zlewiska Morza Czarnego, Morza Azowskiego i Kaspijskiego (głównie na terenie Ukrainy, Rumuni i Rosji). Od pewnego czasu gatunek notowany jest również w Polsce.
Muszla: o średnicy do 11 mm, grubościenna, kulisa z niewielkim stożkiem, posiadająca do pięciu skrętów. Jest jednocześnie matowa z zarysem słabo zaznaczonych drobnych prążków lub pasów. Kolorystyka muszli może być różna od żółtych, żółtawozielonkawych, beżowych do jasnobrunatnych. Otwór muszli jest owalny i duży. Budowa muszli wykazuje cechy rozróżniające dymorfizm płciowy. U samców zewnętrzna krawędź otworu muszli jest wyciągnięta ku przodowi, natomiast u samic jest prosta. Ponadto samice są nieznacznie większe od samców.
Stopa: szeroka - zwykle ciemnej barwy, czułki nitkowate, głowa wyciągnięta w ryjek, wieczko błoniaste.
Długość życia: 3-4 lata (maksymalnie do 5 lat w niższych temperaturach).
Typ środowiska: duże i średnie wolno płynące rzeki, także duże jeziora płynące (ślimak nie spotykany jest w wodzie stojącej). Mięczaki te preferują płycizny 0,5-1,5 m głębokości. Unikają miejsc zarośniętych przez roślinność podwodną.
Wymagane parametry wody: preferowane PH 7.5-8.0 (tolerowane PH 7.0-8.5), woda średnio-twarda lub twarda. Stwierdzono obecność tego gatunku w wodach słonawych, gdzie zasolenie dochodzi do 3‰.
Temperatura: optymalna w hodowli akwariowej 15-24°C (w naturze znoszą dużo niższe spadki temperatury jednak wówczas są mało aktywne).
Zalecany minimalny litraż: 10-15 l.
Zachowanie: ślimak aktywny przez większą część czasu, przemierza różne powierzchnie - kamieniste, muliste z detrytusem, piasek, korzenie - z reguły unika otoczenia roślin akwariowych. Lubi przebywać w liczniejszych grupach - kilkanaście do kilkudziesięciu osobników.
Dieta: roślinożerne - głównie glony, zwłaszcza okrzemki i inne miękkie glony, także film bakteryjny (śluzowce) oraz detrytus. Są również doniesienia o spożywaniu niektórych nie toksycznych rodzajów sinic. W akwariach można dokarmiać pokarmem roślinnym.
Rozmnażanie: osobniki gotowość do rozrodu osiągają w drugim roku życia. W środowisku naturalnym rozmnażanie odbywa się od kwietnia do czerwca (zależne jest również od pogody - przy cieplejszej pogodzie odbywa się wcześniej). Ślimaki składają kapsuły jajowe na twardych powierzchniach.
Uwagi: gatunek ten na ziemiach polskich pojawił się w II połowie XX wieku poprzez system połączeń kanałowych między systemami rzek Morza Bałtyckiego i Czarnego. Gatunek ten jest bardzo podatny w naturze na nosicielstwo różnego rodzaju pasożytów.
Źródło zdjęć: Paweł Vogelsinger, Nantai TV, Lithoglyphus naticoides w naturze (Polska), https://www.youtube.com/c/NantaiTV/featured