Nazwa gatunkowa: Amerianna spp.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: Rodzaj Amerianna wymaga rewizji i dogłębnych badań genetycznych i morfologicznych. Obecnie jest zdefiniowany gatunek Amerianna carinata i Amerianna revii. Nie jest jednoznacznie stwierdzone czy A. obesula i A. cumingi oraz A. compar to osobne gatunki, podgatunki czy odmiany gatunków A. carinata lub A. revii. Obecnie wszystkie te ślimaki klasyfikuje się po kształcie muszli, co nie jest prawidłowe, ponieważ mogą się one różnić w obrębie swojego gatunku. Dlatego też wszystkie Amerianna zostaną tutaj opisane ogólnie.
Występowanie geograficzne: Północne wybrzeża Australii. Punktowo zawleczone także w inne rejony - do Indonezji, na Filipiny, a nawet do Afryki.
Muszla: bardzo charakterystyczna dla wszystkich gatunków - wygląda zazwyczaj jakby miała tępo obcięty szczyt - tworzący płaską tarczę (lub lekko wypukłą), która jest nachylona pod kątem prostym do otworu (przypomina bardziej muszle ślimaków morskich). Niekiedy na tej tarczy jest umiejscowiona mała schodkowa iglica. Muszla jest lewoskrętna o maksymalnej wielkości: A. carinata - 1,6 cm, A. revii - 1,5 cm, A. obesula - 1,1 cm, A. cumingi - 1,1 cm, A. compar - 0,9 cm. Muszle tych ślimaków w akwariach osiągają zazwyczaj nie więcej niż 1 cm długości. Ich kolorystyka - od ciemnożółtych do ciemnobrązowych (zazwyczaj jednolita).
Ciało: w kolorze beżowym lub szarym. Nie wykluczona lokalnie inna kolorystyka.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: stawy i wolno płynące rzeki.
Wymagane parametry wody: dokładnie nieznane, zaleca się jednak zakres 7-8,2 PH.
Temperatura: zalecana 20-28°C.
Zalecany minimalny litraż: 5-10 l.
Tryb życia: ślimaki aktywne całą dobę. Nie niszczą roślin.
Zachowanie: lubią przebywać na chwastach wodnych i drewnie.
Dieta: głównie roślinożerne - detrytus, glony (okrzemki), przewiędnięte rośliny.
Rozmnażanie: Jak większość ślimaków z rodziny zatoczkowatych bardzo szybko się mnożą w zbiorniku, szczególnie gdy jest nadmiar pokarmu.
Uwagi: ślimaki te występują w akwariach najczęściej jako nieproszeni goście. Jaja przenoszone są zwykle przez rośliny. W ich ojczyźnie - Australii określa się je niekiedy jako "baranie rogi" - ze względu na górny kształt muszli.
Tekst: Tommy Aquario
Zdjęcie: Adam "Baxwar" Pakulski.