Nazwa gatunkowa: Trapezia lutea.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: Indo-Pacyfik (brak dokładnych danych).
Wygląd: krab jest krępy, masywny, karapaks gładki nieco zaokrąglony przypominający figurę sześciokąta (dwóch złączonych ze sobą trapezów dłuższymi bokami). Szczypce bardzo duże, grube i masywne. Spotykane są egzemplarze najczęściej pomarańczowe ale również pomarańczowo-czerwone, czerwone, czerwone z czarnymi przebarwieniami.
Rozmiar: całkowita średnica kraba wynosi ok 3-3,5 cm, a średnica karapaksu do ok. 2 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rafy koralowe i ich otoczenie. Kraby żyją w symbiozie z koralowcami z rodzaju Acropora lub Anacropora.
Zobacz także:
Artykuł o związkach symbiotycznych (kliknij, aby przejść)
Wymagane parametry wody: zasolenie w okolicach 35,5‰, zalecane PH 8,1-8,4.
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 120 l.
Zachowanie: krab jest niewielki i nie zaleca się trzymania w jego obecności innych większych krabów, które mogą stanowić dla niego zagrożenie. Brak jest dokładnych doniesień o jego zachowaniu. Większość czasu spędza schowany wśród rozgałęzień koralowca. Na małym krzaku zamieszkuje zwykle jeden egzemplarz, który go broni przed innymi bezkręgowcami jak i innymi krabami ze swojego gatunku. Na większych krzakach może zamieszkiwać kilka sztuk tych krabów. Zwierzęta te czyszczą koralowce twarde z osadów i w ten sposób pozytywnie wpływają na ich dobrostan.
Dieta: uważa się, że krab w naturze żywi się cząstkami i osadami organicznymi, które osadzają się na koralowcu. W akwariach można podawać pokarm mięsny (solowiec, oczlik, rozwielitkę, drobne lasonogi) i cząstki makroglonów, które należy wdmuchiwać w koralowiec. Brak danych odnośnie spożywania sztucznej karmy.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: w akwariach nie odnotowane.
Uwagi: uważa się, że kraby z rodzaju Trapezia delikatnie drażnią koralowca (bez uszczerbku dla niego) co pobudza wydzielanie śluzu przez koral. W ten sposób kraby otrzymują dodatkowe pożywienie.