Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0, Architectonica perspectiva.
Nazwa gatunkowa: Architectonica spp.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: rodzina się składa z ponad 40 gatunków. W Polsce określa się je "rożą wiatrów" ze względu na okrągły kształt muszli, której żłobienia i barwy układają się w charakterystyczne podziałki przypominające tarczę zegara lub kompas.
Występowanie geograficzne: w zależności od gatunku występują zarówno w ciepłych wodach Atlantyku, Pacyfiku jak i Oceanie Indyjskim. A. maxima - Indopacyfik (od Afryki wschodniej aż po Hawaje na zachodzie), A. perspectiva - Indopacyfik, A. nobilis - głównie Zatoka Meksykańska i Morze Karaibskie (USA, Meksyk), A. radiata - Indopacyfik (od Morza Czerwonego aż po Hawaje, szczególnie liczny u wybrzeży wschodniej Afryki), A. trochlearis - głównie w Zatoce Meksykańskiej.
Muszla: większość gatunków stanowią małe ślimaki, dorastające do około 2 cm o muszli okrągłej i płaskiej, przypominającej kształtem lekko wypukłą tarczę. Z większych można wyróżnić: A. Maxima - 8,2 cm, A. perspectiva - 8 cm, A. nobilis - 5 cm, A. trochlearis - 6,5 cm, A. radiata - 2,6 cm. Muszle tych gatunków są zazwyczaj jasne (kremowe, białawe, beżowe) z ciemniejszymi wzorami wzdłuż zawijasa muszli. Z wymienionych wyżej gatunków, które są do siebie dosyć podobne, wyróżnia się zwłaszcza A. radiata, która ma ten wzór bardzo uproszczony (na białym tle występuje brązowy zawijas z widocznymi promieniami - podziałkami).
Ciało: stopa w zależności od gatunków zazwyczaj jasna, beżowa lub szarawa. Ślimaki posiadają wieczko (operculum).
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: zazwyczaj płytkie i piaszczyste środowiska ciepłych mórz i oceanów. Niektóre gatunki występują na płytkich rafach w strefie o mniejszym ruchu wody.
Wymagane parametry wody: 7,9-8,4 PH. Zalecane zasolenie 34-36‰.
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: dla małych gatunków (do 2,5 cm średnicy muszli) 30 l., dla większych (5-8 cm średnicy muszli) 100 l.
Zachowanie: zaobserwowano, że wiele gatunków lubi się zakopywać w piasku.
Dieta: niektóre gatunki (lub większość) spożywają korale stąd nie są one obiektem poszukiwań przez akwarystów morskich. Uważa się, że większość gatunków jest prawdopodobnie mięsożerna.
Rozmnażanie: często różne u różnych gatunków i dodatkowo bardzo słabo poznane.
Uwagi: w związku z niejasną systematyką i przesunięciami poszczególnych gatunków - często spotyka się wymiennie nazwy - Solaria, Philippia, Architectonica, np. Achitectonica radiata często jest określana jako Philippia radiata.
Tekst: Tommy Aquario
Zdjęcie: Bernard Picton, https://commons.wikimedia.org, CC BY-SA 4.0, Architectonica radiata / Bali, Indonezja.