Zdjęcie: Olivier Croissant, Salaria fluviatilis, Francja, CC BY 3.0
Nazwa gatunkowa: Salaria fluviatilis.
Nazwa polska: ślizg słodkowodny, ślizg rzeczny.
Występowanie geograficzne: Europa Południowa - całe jej południowe wybrzeże w którym panuje klimat śródziemnomorski.
Wygląd: duża głowa, w pyszczku dobrze widoczne drobne zęby, nad okiem znajdują się wyrostki, długa płetwa grzbietowa, brak łusek. Grzbiet oliwkowobrązowy, podbrzusze żółtobiałe. Na bokach można zauważyć słabo zarysowane i nieco rozmyte poprzeczne pręgi.
Przeciętny rozmiar: 8-10 cm, w idealnych warunkach środowiskowych maksymalnie 15 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: kanały, jeziora, małe rzeki o wolnym przepływie - zwykle do ok. 30-50 km od wybrzeża Morza Śródziemnego.
Wymagane parametry wody: brak danych.
Temperatura wody: optymalnie 14-25°C.
Zalecany minimalny litraż: 300 l.
Zachowanie: spokojna i ciekawska ryba prowadząca przydenny tryb życia. Młode osobniki w naturze gromadzą się wspólnie i żyją w stadzie. Dorosłe osobniki są terytorialne, obierają własny kawałek terenu na dnie, gdzie wykopują sobie norę w której mieszkają.
Dieta: mięsożerne - larwy owadów, drobne mięczaki, skorupiaki, ikra i narybek. Być może również w diecie znajduje się niewielka liczba makroglonów.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: tarło odbywa się w parach od kwietnia do lipca w wodzie o temperaturze minimum 20°C. Tarło odbywa się w rewirze samca. Samica składa ikrę na sklepieniu nory samca. Po złożeniu i zapłodnieniu ikry - gniazdem opiekuje się samiec. Wylęg młodych następuje po około 14 dniach.
Uwagi: brak.