Zdjęcie: Grzegorz Schindler, Fossorochromis rostratus, młody samiec.
Nazwa gatunkowa: Fossorochromis rostratus.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi.
Wygląd: tułów w kształcie nożowatym, pysk spiczasty, usta duże i grube. Występuje co najmniej kilka odmian barwnych. Najczęściej spotykane w hodowlach samce są stalowo-błękitne lub błękitno-granatowe. Niekiedy odmiany te posiadają lekko zauważalne ciemne pionowe pręgi na ciele. Czasem spotyka się również odmiany pstrokate - np. samce na tułowiu błękitnym lub granatowo-błękitnym posiadają nakrapiane punkty (upstrzenia) w kolorze ciemnym, jasnym lub metalicznym. Płetwy samców zwykle są błękitne lub granatowe, czasem stalowo-szare (zależnie od odmiany). Natomiast samice są jasne - beżowe, pastelowe, biało-żółte z ciemnymi plamkami umieszczonymi na tułowiu w rozmieszczeniu poziomo-liniowym. Plamki mogą być mocno lub słabo zaznaczone w barwie czarnej, szarej, brązowej lub beżowej.
Rozmiar: samiec 30 cm, samica 25 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: występuje powszechnie na obszarach piaszczystych, przejściowych, z odkładem organicznym i na terenach z podwodną roślinnością o formach trawiastych.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo - 720 l. (minimalna długość zbiornika 200 cm). W zbiorniku wielogatunkowym - 1000 l.
Zachowanie: ryby agresywne i średnio terytorialne. Należy trzymać je w jednym haremie - np. 1 samiec + 5 samic. W innych przypadkach zawsze słabszy samiec zostanie uśmiercony. Nie należy łączyć tych ryb z mniejszymi gatunkami. Narybek innych gatunków zazwyczaj będzie traktowany jako pokarm. Ryby lubią kopać w podłożu i przeszukiwać piasek a nawet się w nim zakopać.
Dieta: mięsożerne. Ryby te są drapieżnikami. W akwariach pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów jednak podstawę ich diety powinny stanowić małe ryby, mięczaki, krewetki.
Dymorfizm płciowy: występują wyraźne różnice w ubarwieniu (patrz "Wygląd") i wielkości (patrz "Rozmiar").
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. Wcześniej samiec z reguły kopie krater tarliskowy do którego zwabia samicę i tam dochodzi do aktu płciowego. Samica składa partiami jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje przez 21-28 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Młodych jest zwykle około 70-100 szt. Po tym okresie wypuszcza ona wylęg i pilnuje go jeszcze przez około 2 tygodnie. W tym czasie młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym i drobnym żywym. Młode ryby rosną bardzo nierówno. W akwarium ogólnym ich odchów jest raczej nie możliwy, gdyż z czasem stają się one pokarmem dla większych osobników.
Uwagi: brak.