Zdjęcie: Stories Lived / www.youtube.com, Astacopsis sp.
Gatunek Astacopsis gouldi to jeden z największych skorupiaków słodkowodnych zamieszkujących naszą planetę. Różnie jest nazywany - rakiem olbrzymim, rakiem Goulda czy słodkowodnym homarem tasmańskim. Ostatnia nazwa jest oczywiście błędna ponieważ jest to rak słodkowodny a nie homar. Jednak określenie to zakorzeniło się mocno wśród tubylczej ludności. Osiąga on wielkość aż 80 cm. Obecnie spotykane osobniki w naturze z reguły nie przekraczają 45-50 cm co i tak jest nadal sporym rozmiarem dla tego typu zwierząt. Jednocześnie rak ten jest zwierzęciem długowiecznym, gdyż może dożyć wieku nawet 60 lat.
Łowione egzemplarze potrafią ważyć nawet 3 kg. W przeszłości były spotykane osobniki, które przekraczały 6 kg. Nazwa gatunkowa pochodzi od nazwiska badacza Charlesa Goulda, anglika który badał Tasmanię w latach 60tych XIX wieku. Gould był członkiem Królewskiego Towarzystwa Tasmanii i przyrodnikiem amatorem oraz geologiem. Opublikował obserwacje dotyczące rozmieszczenia, diety i zwyczajów tasmańskich raków olbrzymich w 1870 r. (obecnie wyróżnia się 3 gatunki, które są blisko ze sobą spokrewnione). Na jego cześć rak otrzymał swoją nazwę gatunkową.
Jednak inną ciekawostką jest także związek tego raka z innym Gouldem, niespokrewnionym z wcześniej opisanym, którym był William Buelow Gould. Osoba ta była skazańcem z Anglii, którego zesłano w 1827 roku do Australii, traktowanej niegdyś jako zamorską kolonię karną pod panowaniem angielskim. William dostał wyrok za drobne przestępstwa (m.in. kradzieże i rozboje) na okres 7 lat. Człowiek ten był szkicownikiem i po zesłaniu na Tasmanię zajął się hobbystycznie szkicowaniem oraz malowaniem zwierząt zamieszkujących tą wyspę. Uwiecznił w swych pracach znaczną liczbę ryb i innych zwierząt wodnych, w tym gigantycznego raka słodkowodnego. Dlatego rak Goulda chyba nie mógł dostać bardziej odpowiednej nazwy. William już nigdy do Anglii nie powrócił, pozostając na Tasmanii, gdzie założył rodzinę. Jego prace można obecnie oglądać w tasmańskich muzeach.
Zdjęcie: Akwarela dużego słodkowodnego raka z Tasmanii Astacopsis sp. autorstwa Williama Buelowa Goulda, opublikowany w jego szkicowniku ryb (Sketchbook of fishes) w 1832 roku.