Nazwa gatunkowa: Lamprologus callipterus.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: gatunek endemiczny, występuje tylko w jednym miejscu - w Jeziorze Tanganika (Afryka).
Wygląd: ciało wydłużone, koloru beżowego, niekiedy płetwy żółtawe.
Rozmiar: samce do 15 cm, samice do 6,5 cm.
Długość życia: maksymalnie 5-8 lat.
Typ środowiska: głębsze partie Jeziora Tanganika z miękkim piaszczystym dnem, pokrytym skałami oraz dużą ilością muszli.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7,8-9 oraz GH 10-25.
Temperatura: zalecane 26-29°C.
Zalecany minimalny litraż: 240 l. przy długości 120 cm dla jednego haremu 1+3.
Zachowanie: samce są bardzo agresywne oraz terytorialne, zaleca się trzymanie tylko jednego osobnika tej płci w akwarium z haremem. Dwa haremy można trzymać w odpowiedniej aranżacji (wydzielenie dwóch rewirów przez skały) w zbiorniku o długości minimum 160 cm. Młode samce oraz samice zajmują muszlę, natomiast wyrośnięte samce nie już z nich nie korzystają. Kopią aktywnie w piasku zmieniając krajobraz i przesuwają muszle po swoim terytorium.
Dieta: mięsożerne - w naturze żywią się głównie larwami owadów, drobnymi skorupiakami oraz narybkiem innych gatunków. W akwarium należy podawać im różnego typu pokarmy żywe oraz mrożona wraz z dedykowanymi pokarmami suchymi - karmą mięsną.
Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są większe od samic i bardziej agresywne. Wyraźnie wyróżniają się zachowaniem, rządząc na swoim terytorium.
Rozmnażanie: łatwe, wystarczy zapewnić rybom odpowiednie warunki. Podczas tarła samiec wszystkie muszle z akwarium gromadzi w jednym miejscu, tworząc gniazdo tarłowe. W muszlach jest składana ikra przez samice i tam zapładniana przez dominującego samca. Po tarle samiec jest bardzo agresywny i aktywnie broni swojego terytorium przed innymi gatunkami. Samce są rybami haremowymi, wycierają się zwykle z kilkoma samicami.
Uwagi: Ryby te należy trzymać w zbiornikach jednogatunkowych lub w bardzo dużych zbiornikach (zalecane minimum 600 l.) z odpowiednio dobranymi gatunkami z jeziora Tanganika.
Zdjęcia: Mariusz Kaszyński.
Tekst: Karol Skalski.