Zdjęcie: Maniek Maniek, Tectus spp.
Zdjęcie: Maniek Maniek, Trochus spp.
Nazwa gatunkowa: Tectus spp., Tectus spp.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: oba rodzaje - Tectus oraz Trochus wchodzą w skład nadrodziny Trochidae. Do akwariów morskich trafiają głównie gatunki o stożkowatych muszlach. Ponieważ ślimaki te są do siebie bardzo podobne zostaną tutaj opisane wspólnie. Podobne stożkowe muszle mają niektóre gatunki z rodzaju Calliostoma (również z nadrodziny Trochidae), które także posiadają podobne wymagania ale do akwarystów trafiają rzadziej.
Występowanie geograficzne: większość gatunków pochodzi z Oceanu Indyjskiego (niektóre zamieszkują Morze Czerwone). Jednak wiele gatunków występuje także w zachodnich krańcach Pacyfiku (Filipiny, Tajwan, Indonezja, Tajlandia, Wietnam, Australia, Polinezja, Mikronezja).
Muszla: importowane gatunki zarówno Trochus jak i Tectus mają stożkową muszlę. W większości kolorystyka jak i struktura powierzchni muszli jest zależna od danego gatunku (może być gładka lub pokryta drobnymi guzkami). Kolorystyka i wzory najróżniejsze - w formie mozaiki, plam, przebarwień przechodzących z jednego koloru w drugi (wzory te mogą być koloru grafitowego, pomarańczowego, purpurowego, fioletowego, brązowego, oliwkowego). Wielkość głównie 3-5 cm, choć niektóre gatunki osiągają znacznie więcej: Tectus dentatus - nawet 10 cm, Tectus niloticus w naturze nawet do 14 cm, Tectus conus do 7 cm, Tectus fenestratus - 5 cm, Trochus virgatus do 6,5 cm, Trochus lineatus - 5 cm, Trochus maculatus - 6,5 cm, Trochus radiatus - 4 cm.
Ciało: zwykle jasne - kremowe, beżowe - niekiedy w ciemniejsze plamki pigmentowe z cienkim, skórzastym wieczkiem (operculum).
Długość życia: prawdopodobnie od minimum kilku do około 10 lat. Tectus niloticus nawet do 15 lat.
Typ środowiska: większość importowanych Tectusów i Trochusów wcale nie pochodzi z raf koralowych, lecz są łowione w Azji Południowo-wschodniej w strefach przybrzeżnych, ponieważ w takich miejscach łatwiej jest je pozyskiwać.
Wymagane parametry wody: 7,9-8,4 PH. Zalecane zasolenie 34-36‰ (w przypadku gatunków z Morza Czerwonego tolerowane zasolenie wynosi nawet 38‰).
Temperatura: optymalna 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 30-50 l.
Zachowanie: ślimaki bezproblemowe, nie niszczą korali i najczęściej nawet nie próbują na nie wchodzić. Aktywne także w dzień, lecz mają okresy dłuższego przestoju. Najbardziej w akwariach preferują gołą skałę, na której stale starają się przebywać.
Dieta: roślinożerne - głównie glony i detrytus. Można dokarmiać płatkami spiruliny i algami nori.
Rozmnażanie: śliamki rozdzielnopłciowe, które uwalniają gamety do wody, co wygląda w akwariach dosyć widowiskowo. Z zapłodnionych jajeczek wylęgają się planktoniczne larwy, które dryfują w morzu i z czasem osiadają na skałach.
Uwagi: Tectus niloticus stał się gatunkiem przemysłowym, poławianym głównie w celu produkcji guzików, pereł (z masy muszlowej), ozdób toczonych z grubościennych muszli. W wielu miejscach jego populacja znacznie spadła z tego powodu. Jednak w Azji Południowo-wschodniej oraz w Australii i na wyspach Polinezji hoduje się te ślimaki w specjalnych klatkach, które mają za zadanie swobodny ich rozród oraz odbudowę populacji w środowisku naturalnym. Ponadto zarówno rodzaj Tectus jak i Trochus są masowo poławiane w celu eksportu dla akwarystyki morskiej.
Zdjęcie: Maniek Maniek, Trochus spp.
Tekst: Tommy Aquario.