Akwaterrarium to odmiana vivarium. W zasadzie jest to miejsce które łączy w sobie cechy akwarium (zbiornika wodnego) i terrarium (miejsca z częścią lądową). W akwaterrariach zawsze część wodna jest na dole natomiast część lądowa jest zlokalizowana na górze - jest to najbardziej optymalny układ. Proporcje obu środowisk mogą być różne. Zazwyczaj część wodna stanowi 1/10 do 1/4 całości akwaterrarium ale możliwe jest także zaaranżowanie w taki sposób aby to część wodna stanowiła przewagę - często ma to miejsce w hodowli krabów czy żółwi, gdzie np. woda stanowi 4/5 objętości zbiornika, a ląd 1/5 w postaci lekko wynurzonych szczytów skalnych. W akwaterrariach można trzymać rośliny lub mogą być one ich także pozbawione. Przykładowo w krabariach dla krabów wodno-lądowych nie sadzi się roślin z uwagi na to, że zwierzęta te szybko niszczą masę roślinną. Mimo to rośliny często są nieodłączną częścią akwaterrariów.
Zdjęcie: Piotr Roj
Jeżeli w części lądowej nie będą zamieszkiwać żadne zwierzęta wówczas akwaterrrarium nie musi być z góry zamknięte szybą (chyba że roślinność lądowa wymaga specjalnych warunków co do temperatury i wilgotności - jak np. w paludariach). Użycie materiałów i roślin w akwaterrariach w zasadzie jest dowolne, jednak powinny być one pochodzenia naturalnego - kamienie, skały, korzenie, żwir, piasek, ziemia. Dopuszczalne jest jednak stosowanie imitacji skał wyglądających naturalnie - np. z żywicy czy materiału ABS. Do obsady roślinnej wykorzystuje się rośliny typowo podwodne (w części wodnej), bagienne (zarówno w części wodnej jak i lądowej) oraz lądowe (w części lądowej). Spośród roślin lądowych wybiera się głównie mniejsze gatunki roślin, gdyż mają one ograniczoną przestrzeń do wzrostu. Akwaterraria, pomimo mieszania w nch gatunków roślin z różnych regionów świata, zwykle przypominają bardzo atrakcyjny wizualnie skrawek natury niemal wycięty ze środowiska naturalnego.
Zdjęcie: Iqbal Dani Prayogi, akwaterrarium - bardzo ciekawe połączenie paprotników (w strefie lądowej) z częścią podwodną pozbawioną roślin ale bogatą w glony i odkład organiczny (detrytus).
Zdjęcie: Max Mauritsson, akwaterrarium z przejrzystą wodą przeznaczoną dla ryb.