Zdjęcie: Magdalena Młynarczyk, Eriocher sinensis, okaz z Polski.
Nazwa gatunkowa: Eriocher sinensis.
Nazwa polska: krab wełnistoszczypcy (rzadziej spotyka się go pod nazwą krab wełnistoręki).
Charakterystyka: typowo wodny krab z rodziny Varunidae.
Występowanie geograficzne: pierwotnie wybrzeża Chin oraz Półwyspu Koreńskiego w wodach o niskim lub zerowym zasoleniu. Obecnie występuje również w Polsce, jak i w wielu innych miejscach Europy a nawet świata - zadomowił się również w Ameryce Północnej (USA). W Polsce notowany głównie w ujściu rzeki Odry, Zalewie Szczecińskim oraz w ujściu Wisły i Zalewie Wiślanym.
Wygląd: karapaks jest kształtu owalnego w kolorze ciemnozielonym, czarnym, brązowym lub fioletowoczarnym. Szczypce są pokryte gęstym włosiem.
Rozmiar: szerokość karapaksu osobników z wybrzeży Chin może dochodzić nawet do 10 cm (średnio ok. 8 cm). Osobniki z Polski są mniejsze i osiągają szerokość głowotułowia na poziomie ok. 6 cm.
Długość życia: 3-5 lat.
Typ środowiska: kraby te żyją na pograniczu wody słodkiej i słonej. Bardziej preferują wodę słodką. Zwierzęta te spotykane są zazwyczaj na stanowiskach o dnie kamienistym lub mulistym w ujściach rzek. Bytują na głębokości 1-10 m.
Wymagane parametry wody: zasolenie (w Polsce) w okolicach 0-3‰, zalecane PH 7,0-8,0.
Temperatura: zalecana 16-25°C. Okresowo znosi także większe obniżki temperatury.
Zalecany minimalny litraż: 80 l.
Zachowanie: bardziej aktywny w nocy (dzień przeczekuje raczej w kryjówkach). Stara się polować na inne, mniejsze od siebie zwierzęta wodne. Chętnie kopie w podłożu jamy. Jednak jest dosyć powolny. W naturze krab ten jest w stanie odbywać wędrówki o dystansie nawet kilku kilometrów dziennie.
Dieta: wszystkożerny - w naturze głównie detrytus, niektóre gatunki roślin, padlina, oraz organizmy wodne - mięczaki, wieloszczety, kiełże, owady wodne. W akwariach można podawać niektóre warzywa i owowce a także mrożonki, suche granulaty czy suszoną stynkę.
Dymorfizm płciowy: samce są większe a ich szczypce są bardziej owłosione. Występują także różnice w budowie odwłoka (u samic jest on szerszy i bardziej zaokrąglony).
Rozmnażanie: po przekroczeniu 12-18 miesięcy kraby stają się dojrzałe płciowo. Samiec zapładnia samicę wewnętrznie. Samica składa nawet do 1 miliona malutkich jajeczek. Rozród odbywa się w wodach słonawych. W niewoli nie rozmnażany.
Uwagi: w Polsce jest to gatunek inwazyjny - przybył do Zatoki Gdańskiej w wodach balastowych statków handlowych. Natomiast w Chinach jest to krab jadalny.
Tekst: Tommy Aquario