Zdjęcie: Lehr Gyorgy, Neolamprologus calliurus.
Nazwa gatunkowa: Neolamprologus calliurus.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: jest to gatunek endemiczny występujący w Jeziorze Tanganika w Afryce Wschodniej.
Wygląd: płetwa ogonowa w kształcie lirowatym, długa płetwa grzbietowa, pysk duży. Ryby są koloru jasnego, cielistego lub beżowego, głowa z góry żółta.
Rozmiar: samiec do ok. 9 cm, samica do 4 cm.
Długość życia: maksymalnie kilka lat.
Typ środowiska: dolne partie wody - miejsca z gruzowiskiem i muszlami na dnie.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7,7-8,9.
Temperatura: tolerowana 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 80 l. w akwarium jednogatunkowym dla pary lub haremu lub 160 l. w akwarium wielogatunkowym.
Zachowanie: agresywne i silnie terytorialne, samce walczą o rewiry. W naturze najczęściej gatunek ten tworzy haremy, w akwariach można trzymać także w parach. Hodowla wymaga muszli - muszle winniczków są zbyt małe. Dobrze sprawdzą się muszle lądowych ślimaków Ryssota ovum, które bez trudu można znaleźć w sprzedaży internetowej (ilość muszli powinna wynosić o dwie więcej niż ryb w haremie). Samice głównie przebywają w muszlach, zwłaszcza gdy opiekują się młodymi, natomiast samiec patroluje swój teren.
Dieta: mięsożerne - w środowisku naturalnym żywią się głównie zooplanktonem i niewielkimi bezkręgowcami wodnymi. W akwarium bez większych problemów zjadają pokarm żywy i mrożony. Sucha karma jest chętnie spożywana, jednak nie może stanowić podstawy diety tych ryb.
Dymorfizm płciowy: łatwy do rozróżnienia, samce są bardziej masywne, posiadają takie same ubarwienie jak samice ale są dwu krotnie większe (dorosłe).
Rozmnażanie: w dobrze zaaranżowanym akwarium dobrana para na swoim terytorium w dużej muszli odbywa tarło. Samica składa kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk ikry w muszli. Opiekę nad ikrą sprawuje samica. Gdy narybek nieco podrośnie wówczas wypływa z muszli i żeruje wokół niej. W razie zagrożenia z powrotem kryje się w muszli. Młode jest łatwo odchować, wystarczy w okolice muszli lęgowej podawać odpowiednio drobny pokarm suchy.
Uwagi: gatunek ten zalicza się do grupy tzw. muszlowców - ryb zamieszkujących puste muszle ślimaków..