Zdjęcie: Amy N Joe Waddle, Anacropora sp.
Anacropora sp. "Green Goblin".
Anacropora sp. "Gold Red".
Nazwa polska: potocznie używa się nazwy spolszczonej - anakropora.
Występowanie geograficzne: Indo-Pacyfik (miejsca w zależności od gatunku).
Ogólna charakterystyka: twardy koralowiec typu SPS o małych polipach.
Opis: koralowce te zbudowane są z twardego szkieletu z węglanu wapnia i węglanu magnezu, tworzą krzaki. Posiadają polipy, które są wysuwane ze szkieletu. Rodzaj Anacropora jest spokrewniony z rodzajem Acropora. Ogólna różnica między nimi polega na tym, że Anacropor są uważana za bardziej filigranowe koralowe niż Acropory.
Gatunki Anacropora są zazwyczaj mniejsze, (grubość gałęzi zwykle mieści się w przedziale 0,4-0,8 cm), gałązki te są też bardziej kruche. Anacropory szybciej rosną ale są bardziej kapryśne. Większość gatunków Anacropora posiada również rzadziej rozmieszczone polipy. Rodzaj Anacropora jest jeszcze bardziej narażony na tzw. bielenie niż i tak uważane za wrażliwe pod tym kątem akropory. Korale te wymierają w środowisku naturalnym. Ich import w najbliższym czasie może zostać całkowicie zatrzymany w związku ze wzmocnieniem ich ochrony.
Kolorystyka jest bardzo różnorodna w zależności od cech danego gatunku jak i od wyglądu lokalnie występujących odmian. Najczęściej spotyka się anacropory o barwach neonowych - zwłaszcza odmiany kolorystyczne jasnozielone, złote (żółte), białe, błękitne ale również brązowe.
Rozmiar: w akwariach zwykle formują się rozgałęzione krzaki o wysokości do 20-25 cm. W naturze są znacznie większe.
Wymagania: korale te są bardzo wrażliwe i bardzo wymagające. Nie nadają się do świeżych akwariów. Specjaliści zalecają aby wprowadzać je tylko do w miarę dojrzałych biologicznie systemów (akwariów funkcjonujących minimum 12-18 miesięcy). Wprowadzenie pierwszych anacropor powinien poprzedzać okres minimum 3-4 miesięcy, w którym testy wody potwierdzą stabilność parametrów wody (bez większych odchyłów od wyznaczonej normy). Jest to o tyle istotne, gdyż korale te są bardzo wrażliwe na wszelkie wahania i niestabilności warunków. Ogólne parametry wody powinny być następujące: optymalna temperatura wody 25-26°C, optymalne zasolenie 34-36‰, pH 8,1-8,4, nurt wody umiarkowany lub umiarkowanie-silny, silne oświetlenie (osiągane stopniowo od umiarkowanego) - zalecane specjalistyczne markowe lampy rafowe (czas świecenia 10-12 godzin na dobę). Koralowiec nie lubi kwaśnej wody i nie toleruje organiki w wodzie - zarówno poziom azotanów jak i fosforanów powinien być w minimalnych ilościach w okolicy lekko powyżej wartości zerowych. Anacropory nie tolerują także zapylonej wody - musi być w miarę krystaliczna i przejrzysta (konieczna bardzo dobra filtracja mechaniczna). Anacropory wymagają dozowania systematycznego różnych suplementów (aminokwasów) oraz wapnia i magnezu, gdyż spore ilości wyciągają tych związków z wody (zaleca się prowadzenie akwarium np. na metodzie Ballinga z automatycznym dozowaniem płynów). Korale te należy osadzać na twardych skałach. W trakcie prac pielęgnacyjnych należy również uważać na twarde gałązki korala, którymi można się nawet skaleczyć. Czasami dochodzić może także do przypadkowego odłamania kawałka korala przy nie uważnych ruchach rękami w zbiorniku.
Tempo wzrostu: umiarkowanie wolne.
Stopień trudności utrzymania: bardzo trudny - anacropory są polecane jedynie tylko dla wieloletnich doświadczonych akwarystów morskich, którzy mają już doświadczenia w utrzymywaniu korali LPS.
Odżywianie: korale te odżywiają za pomocą drobnych wysuwanych polipów, które wyciągają substancje odżywcze z wody. Dla lepszej kondycji zaleca się dozowanie fitoplanktonu co drugi lub trzeci dzień (w tym czasie pompy filtrujące i odpieniacz powinny być wyłączone). W takim przypadku wystarczający czas karmienia to 30 minut. Można stosować również sztuczne fluidy i inne pokarmy w płynach w formie odżywek. Anacropory są wyposażone w algi symbiotyczne - zooksantele, dzięki którym odżywiają się one dzięki światłu. Zalicza się je do koralowców fotosyntezujących. Bardzo atrakcyjnie świecą w świetle aktynicznym. W dobrze oświetlonych akwariach będą w ten sposób również się dodatkowo odżywiać.
Rozmnażanie: rozmnażają się na różne sposoby: przez samopodział podłużny lub płciowo z zapłodnieniem zewnętrznym - poszczególne korale produkują w okresie rozrodu żeńskie komórki jajowe lub męskie nasienie i do zapłodnienia dochodzi w toni wodnej. Tworzą się wówczas planule (orzęsione larwy), które osadzając się na powierzchni tworzą zaczątek nowego koralowca. W akwariach anacropory namnaża się poprzez mechaniczny podział krzaka w tym podział na małe szczepki. Wystarczy odciąć jedną gałązkę (nawet o wielkości 5 cm) i przykleić do skałki lub podstawki. Z czasem uformuje się z niej nowy osobnik, który będzie żyć swoim życiem.
Uwagi: rodzaj Anacropora jest często mylony z rodzajem Acropora. Różnice są trudno zauważalne.