Grafika ze świata fantastyki
Kraken - legendarny potwór morski był opisywany już w czasach starożytnych przez Pliniusza Starszego w Imperium Rzymskim. Pisał on, że ta wielka kałamarnica blokowała przesmyk, który dziś nazywamy Cieśniną Gibraltarską.
Opowieść ta brzmi bardzo niewiarygodnie, ponieważ cieśnina ta w najwęższym miejscu ma szerokość 14 km. Można sobie wyobrazić jak wielkie musiałoby być to zwierzę żeby mieć możliwość blokady morskiej tak szerokiej cieśniny. Prawdopodobnie rozmiar takiego zwierzęcia musiałby być minimum kilka razy większy niż rozmiar największych obecnie żyjących wielorybów. Jednak mimo to opowieści o krakenie nadal krążyły w przekazach żeglarzy zwłaszcza doby renesansu, a nawet początku oświecenia a więc w czasach wielkich morskich odkryć geograficznych. Niektóre bardzo przerysowane przekazy mówiły, że potwór wciągał całe statki wraz załogą pod wodę. Człowiek z obecnych czasów nie uwierzył by oczywiście w takie opowieści ale okazało się, że krakeny naprawdę istnieją. Osiągają znaczne, wręcz monstrualne rozmiary - jednak nie atakują ludzi ani jednostek wodnych. Po raz pierwszy udokumentowano obecność tego zwierzęcia w 1887 roku przy wybrzeżu Nowej Zelandii. Znaleziony okaz miał 18 metrów długości (w tym macki o długości 12 metrów). Skalę wielkości może nam przybliżyć także średnica oka tej kałamarnicy, która wynosiła aż 37 cm. Natomiast dopiero w 2011 roku udało się zarejestrować "krakena" na materiale filmowym w pobliżu wysp Ogasawara - ok. 1000 kilometrów od Tokio w Japonii. Fakt ten stanowił niemałą sensację. Potwierdzenie obecności wielkich kałamarnic można znależć obecnie także w muzeach. Niektóre z nich posiadają mniejsze egzemplarze tych organizmów w swoich zbiorach - jak np. Muzeum w Melbourne w Australii gdzie znajduje się okaz o długości 7 metrów zamrożony w bryle lodu. Dziś potwór ten funkcjonuje nie tylko w postaci dawnych opowieści czy okazów muzealnych ale również w kulturze masowej - np. został ukazany w filmie - "Piraci z Karaibów" (oczywiście w nieco fantastycznej formie).
"Kraken z Mellbourne", zasoby domeny publicznej.
Na koniec pozostaje nam pytanie - cóż to jest za gatunek? Obecnie naszego krakena wiąże się z gatunkiem kałamarnicy olbrzymiej Architeuthis dux. Zwierzę to może osiągać ogromne rozmiary (tułów do 2 m - długość całkowita wraz z mackami do 22 m.). Jednak pomimo swojej wielkości jest to zwierzę bardzo płochliwe i bytuje na dużej głębokości stąd ciężko je spotkać lub nawet zarejestrować na nośnikach filmowych. Należy zwrócić uwagę na to, że ogromny egzemplarz z 1887 roku był tak naprawdę losowym egzemplarzem - zatem prawdopodobnie kałamarnica ta może mieć jeszcze większe rozmiary, ponieważ wydaje się mało prawdopodobne aby wypłynął na powierzchnię wówczas ten jedyny największy osobnik. Co ciekawe istnieje jeszcze większy gatunek o większej masie, większym tułowiu ale o krótszych mackach. Jest to Mesonychoteuthis hamiltoni - kałamarnica gigantyczna. Jest trzy razy cięższa od kałamarnicy olbrzymiej ale długość całkowita jej ciała jest mniejsza i dochodzi do 14 m. Zatem niezależnie z jakim gatunkiem mamy do czynienia można uznać, że Kraken istniał i być może w przyszłości znów zostanie zauważony!