Zdjęcie: Lonnie Huffman, Acanthurus olivaceus, CC BY 3.0.
Nazwa gatunkowa: Acanthurus olivaceus.
Nazwa polska: brak, jednak w wolnym tłumaczeniu z jęz. angielskiego można go określić jako pokolec pomarańczowoplamy (orange-band surgeonfish).
Występowanie geograficzne: głównie Zachodni Pacyfik. Natomiast - jeżeli chodzi o Ocean Indyjski to obszar występowania ogranicza się głównie do wschodnich skrawków tego akwenu (Wybrzeża Australii, Indonezji i Tajlandii).
Wygląd: ryba ta ma wiele wariantów barwnych, różniących się ubarwieniem głowy i tułowia. Cechą wspólną wszystkich tych odmian jest ciemnożółta lub pomarańczowa owalna plama w ciemnoniebieskim otoku, która umiejscowiona jest tuż za okiem. Natomiast jeżeli chodzi o ubarwienie tułowia to zazwyczaj składa się ono z połączenia dwóch barw, które są względem siebie niemal zupełnie odcięte. Te zestawienia mogą tworzyć kombinacje barwy: białej i beżowej, białej i szarej, ciemnoszarej i jasnoszarej, brązowej i beżowej, oliwkowej i białej, żółtawej i brązowej itd. Zasada tego ubarwienia jest taka, że przednia część ciała wraz z głową ma zawsze jaśniejszy kolor niż tylna część ciała. Po bokach przy płetwie ogonowej występuje ostry, składany kolec.
Rozmiar: największe spotykane osobniki w naturze osiągały prawie 35 cm. W akwariach mniejsze - do ok. 25 cm.
Długość życia: powyżej 12 lat.
Typ środowiska: spotykany w różnych miejscach - na rafach, w środowiskach skalnych, na łąkach makroglonów, w okolicach piaszczystego dna. Młode osobniki przebywają głównie na płyciznach (ok. 3 m. głębokości) w okolicach wybrzeży, natomiast starsze osobniki w głębszych partiach wody na głębokościach 9-46 m.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,0-8,4, zasolenie ok. 35,5‰.
Temperatura: w naturze 24,5-28,5°C.
Zalecany minimalny litraż: 1000 l., zbiornik powinien mieć minimum 250 cm długości.
Zachowanie: ruchliwy i agresywny w stosunku do innych pokolców oraz niekiedy do innych większych ryb. W akwarium należy zorganizować niską rafę w celu zapewnienia nad nią koniecznego miejsca do pływania. Zaleca się trzymanie tylko jednego osobnika z tego gatunku. W stosunku do mniejszych ryb zachowuje się neutralnie.
Dieta: wszystkożerny z przewagą pokarmów roślinnych (glony, zwłaszcza okrzemki i miękkie krasnorosty oraz niektóre makroglony). Można podawać spirulinę w płatkach i pokarmy mrożone (kryl, solowiec, lasonogi). Należy przyzwyczajać także do pokarmów suchych - płatków i granulatów. Niekiedy spożywa również spażone liście (pokrzywa, szpinak, sałata, mniszek lekarski, lucerna).
Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są nieco większe od samic i mają bardziej wypukły pyszczek.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: młode osobniki są cytrynowo żółte i wraz z dojrzewaniem zmieniają swoją kolorystykę w docelową.
Zdjęcie: www.flickr.com, Rickard Zerpe, Acanthurus olivaceus, Indonezja, CC BY 2.0