Buccochromis rhoadesii "Yellow", samiec.
Nazwa gatunkowa: Buccochromis rhoadesii.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi.
Wygląd: samiec jasnoniebieski opalizujący na srebrno lub żółto (w zależności od odmiany), jego głowa z reguły ma nieco inną barwę niż tułów - z reguły jest w kolorze turkusowym lub żółtym. Samica jest srebrzysta z żółtą głową, niekiedy jej grzbiet może być ciemniejszy, płetwy są żółtawe.
Rozmiar: w naturze samiec 35 cm, samica 30 cm, natomiast w akwariach samiec do 28 cm, samica do 24 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: występuje powszechnie na płyciznach w miejscach z roślinnością podwodną (tzw. obszary trawiaste) oraz w miejscach ze sporem odkładem organicznym i mułem.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo - 720 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 200x60 cm). W zbiorniku wielogatunkowym - 1200 l.
Zachowanie: gatunek średnio agresywny i lekko terytorialny. Najlepiej trzymać ten gatunek w jednym haremie - np. 1 samiec + 3 samice. Należy uważać na łączenie tych ryb z innymi mniejszymi gatunkami o wielkości poniżej 15 cm, gdyż ryby te będą nękane zwłaszcza w okresie tarła. Narybek innych gatunków zazwyczaj będzie traktowany jako pokarm.
Dieta: mięsożerne. Ryby te są drapieżnikami. W akwariach pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów jednak podstawę ich diety powinny stanowić małe ryby, mięczaki, krewetki.
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości (samce nieco większe), różnice w zachowaniu (samce bardziej agresywne) oraz w ubarwieniu (patrz "Wygląd"). Dodatkowo dorosłe samce posiadają nieco dłuższe płetwy. Atrapy jajowe na płetwie odbytowej samców (rysunek żółtych jaj) z reguły są dobrze widoczne.
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W jego trakcie samica składa partiami jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje przez 22-30 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody) kryjąc się wśród skał i roślin. Młodych jest zwykle około 100 szt. Po tym okresie wypuszcza ona wylęg i pilnuje go jeszcze przez pewien czas. W tym czasie młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym. Młode ryby rosną bardzo nierówno.
Uwagi: gatunek agresywny w okresie rozrodczym. Bardzo podobnym gatunkiem jest Buccochromis nototaenia. który ma podobną charakterystykę i wymagania.