Zdjęcie: d.d. Bentochromis tricoti, samiec.
Zdjęcie: d.d. Bentochromis tricoti, samiec z dwoma samicami.
Nazwa gatunkowa: Bentochromis spp.
Do akwarystyki trafiło kilka bardzo podobnych do siebie gatunków, zwykle nieznacznie różniących się kolorystyką - m.in. Bentochromis tricoti, Bentochromis horii, Bentochromis melanoides.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: gatunki endemiczne z Jeziora Tanganika (Afryka).
Wygląd: ciało wrzecionowate, Występują drobne różnice w ubarwieniu u poszczególnych gatunków.
Rozmiar: samce ok. 20 cm, samice nieco mniejsze - ok. 17-18 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: głębsze partie Jeziora Tanganika (40-50 m.) w otwartej toni wodnej.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7,7-9,0 oraz GH 8-25.
Temperatura: zalecane 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 500 l. w akwarium jednogatunkowym, 720 l. w akwarium wielogatunkowym. Zbiornik powinien mieć minimum 50 cm wysokości.
Zachowanie: ryba stadna, w akwariach należy hodować minimum 8-10 osobników w konfiguracji 1 samiec + 3-4 samice. Ryby mają płochliwą naturę. Samce względem siebie są agresywne.
Dieta: mięsożerne - w naturze żywią się zooplanktonem, jednak w akwarium należy podawać im rozwielitkę, wodzień, oczlika, ikrę, solowca. Sporadycznie zjedzą także pokarm suchy (dedykowany dla mięsożernych pielęgnic z Tanganiki) o odpowiedniej wielkości (np. mały granulat). Z uwagi, że w naturze ryby żerują w toni wodnej przez cały czas - należy karmić małymi porcjami w miarę możliwości dość często (4-5 razy na dobę). Ryby mają delikatny układ pokarmowy i często przy nieodpowiedniej diecie zapadają na różne schorzenia.
Dymorfizm płciowy: bardzo dobrze zaznaczony - samce są intensywniej ubarwione, posiadają opalizujące kolory (w zależności od gatunku), występują dłuższe płetwy, tylna płetwa uformowana jest u nich w duży i cienki półksiężyc o dużym rozwarciu, płetwy brzuszne na wierzchołkach przechodzą w nitkowate sztywne wyrostki, ponadto samce są nieco większe. Natomiast samice są zwykle jednokolorowe - jasne, beżowe lub srebrzyste.
Rozmnażanie: możliwe w akwariach aczkolwiek trudno jest odchować młode. W akwariach ryby wycierają się na dnie lub na kamieniu. Samica inkubuje ikrę (od kilku do kilkunastu ziaren) w pysku. Po około 30 dniach samica wypuszcza młode, które pływają już samodzielnie i mają ok. 2-2,5 cm długości. Narybek należy karmić drobnym pokarmem żywym. Odchów młodych z reguły udaje się tylko w akwariach jednogatunkowych.
Uwagi: brak.