Metriaclima fainzilberi Maison Reef, samiec.
Nazwa gatunkowa: Metriaclima fainzilberi.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi (wody wschodniego wybrzeża na terenie państw Malawi i Mozambik).
Wygląd: istnieje kilkadziesiąt wariantów kolorystycznych. Jeden z najpopularniejszych to odmiana z Maison Reef - samiec błękitny z czarnymi pionowymi pasami, które występują tylko w przedniej części tułowia. Natomiast samica jest beżowa w błękitne pionowe pasy.
Rozmiar: samiec 17 cm, samica 13 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefa przejściowa (obszar piaszczysty pokryty kamieniami z częściowo odsłoniętym podłożem). Konieczne groty i kryjówki.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 450 l. (minimalna długość zbiornika 150 cm).
Zachowanie: gatunek o wysokim poziomie agresywności, bardzo terytorialny. Ryby należy trzymać z przewagą samic w układzie (1+4/5/6 samic). W jednym zbiorniku można trzymać tylko jeden harem. Dominujący samiec szybko eliminuje pozostałych samców. Dosyć kłopotliwe jest łączenie tego gatunku z innymi gatunkami z Malawi, gdyż ryby te są dosyć agresywne wobec innych gatunków ryb.
Dieta: gatunek wszystkożerny. W akwariach bez problemu ryby pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów.
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości i w ubarwieniu (patrz: "Wygląd" i "Rozmiar"). Samce posiadają atrapy jajowe na płetwie odbytowej (rysunek żółtych jaj), jednakże często i samice także posiadają je w formie szczątkowej.
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W jego trakcie samica składa jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje ok. 21 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Młodych jest zwykle około 30-40 szt. Po wypuszczeniu wylęgu młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym.
Uwagi: bardzo podobną rybą do Metriaclima fainzilberi jest Metricalma sp. Zebra Chilumba. Zasadnicza różnica polega na tym, że odmiana Zebra Chilumba posiada czarną płętwę grzbietową (samce). Obecnie trwają spory czy uznać te ryby za nowy gatunek.