Zdjęcie: Zlatko Stanojlovic, Tropheops sp. "Macropthalmus Chitimba", samiec.
Zdjęcie: Edward Simpkins, Tropheops sp. "Macropthalmus Chitimba", samica.
Nazwa gatunkowa: Tropheops sp. "Macropthalmus Chitimba".
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi (wody państwa Malawi).
Wygląd: głowa z pyszczkiem zaokrąglona. Samiec jednolicie matowo żółty, niekiedy na tułowiu występują u niego bardzo słabo zauważalne brązowe pionowe pasy (smugi). Samica żółta o mniej intensywnym kolorze (niekiedy żółtawo-srebrzysta).
Rozmiar: samiec 13 cm, samica 10 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefa skalista.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo - 300 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 120x50 cm), wielogatunkowo - 450 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 150x50 cm).
Zachowanie: gatunek silnie agresywny i terytorialny. Osobniki trzymane w zbyt małej grupie wzajemnie się eliminują. Najlepiej trzymać te ryby w przerybieniu - wówczas agresja rozłożona jest na większą liczbę osobników. Zaleca się tworzenie haremu (1+5/6 samic). Ponadto zaleca się trzymanie jednego haremu w zbiorniku.
Dieta: wszystkożerne z przewagą pokarmów roślinnych (stosunek diety 65% składników pokarmowych roślinnych do 35% mięsnych). W akwariach bez problemu ryby pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów - należy podawać im pokarm roślinny, w tym glony oraz mięsny np. mrożony.
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości (samce nieco większe), różnice w zachowaniu (samce bardziej agresywne) oraz w ubarwieniu (patrz "Wygląd"). U samców występują zwykle atrapy jajowe (rysunek żółtych jaj na płetwie odbytowej).
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W jego trakcie samica składa partiami jaja (najczęściej w grocie), które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje przez 20-30 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Młodych jest zwykle około 40 szt. Po pewnym czasie samica wypuszcza wylęg i pilnuje go jeszcze przez kilka dni. W tym czasie młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym.
Uwagi: gatunek o nie ustalonej systematyce.