Zdjęice: Rickard Larsson, Palaemon adspersus.
Nazwa gatunkowa: Palaemon adspersus.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: Krewetka bałtycka.
Występowanie geograficzne: jest to gatunek pochodzący z Morza Bałtyckiego. Notowany również w innych słonych akwenach Europy.
Wygląd: krewetka o prawie przeźroczystym pancerzyku, wchodzącym w lekki żółtawy odcień. Wzory na ciele bardzo słabo zaznaczone. Na odnóżach słabo zauważalne żółte obrączki.
Rozmiar: maksymalnie do około 8 cm. W Morzu Bałtyckim - samce około 6 cm, samice 4 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: słabo zasolone wody przybrzeżne, często w okolicach ujść rzek w sąsiedztwie kamieni, makroglonów, niekiedy spotykane nawet na piasku w miejscach o słabszym nurcie wody. Bytują na głębokościach 1-10 m. Powinny być trzymane w grupie minimum 6-8 sztuk.
Wymagane parametry wody: zalecane zasolenie 2-20‰.
Temperatura: optymalnie 16-21°C. Zdecydowana większość osobników z odłowu nie przechodzi aklimatyzacji do temperatur powyżej 23-24°C. Niekiedy można nabyć te krewetki w postaci żywego pokarmu dla ryb. Takie egzemplarze hodowlane są bardziej przystosowane do wyższych temperatur 24-25°C.
Zalecany minimalny litraż: około 50 l.
Zachowanie: brak danych.
Dieta: prawdopodobnie wszystkożerne z przewagą pokarmów mięsnych - drobne organizmy, plankton, drobne mięczaki i małe wieloszczety.
Dymorfizm płciowy: samiec większy od samicy.
Rozmnażanie: możliwe w akwariach, ale z uwagi na problemy z utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury krewetki te nie są trzymane w akwariach i przez to rozmnażane.
Uwagi: gatunek ten jest nieco podobny do Krewetki atlantyckiej ale jest jednak nieco mniejszy i mniej ubarwiony. W naturalnych siedliskach jest wypierany przez Krewetkę atlantycką, która prawdopodobnie jest bardziej odporna na zmienność warunków środowiskowych oraz przejawia większą ekspansywność. Niekiedy oba gatunki kolonizują wspólne stanowiska.