Aequidens metae, na górze samiec, na dole samica.
Nazwa gatunkowa: Aequidens metae.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: akara żółtapomarańczowopłetwa.
Występowanie geograficzne: rzek Rio Meta (dopływ rzeki Orinoko) w Kolumbii w Ameryce Południowej.
Wygląd: ryby są jasno-szare lub jasno-beżowe, płetwy są żółte, na tułowiu występuje jedna lub dwie ciemne niewyraźne plamki. Kolor żółty może szczątkowo występować również na tułowiu.
Rozmiar: samce do 20 cm, samice nieco mniejsze.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: wolno płynące, gęsto zarośnięta rzeka z kawałkami drewna na dnie i roślinnością brzegową.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 5-6,5, GH 4-12.
Temperatura: 24-30°C.
Zalecany minimalny litraż: 500 l. (dla jednej pary) w akwarium wielogatunkowym.
Zachowanie: ryba dobierają się w trwałe monogamiczne pary. W jednym akwarium może przebywać tylko jedna para. Są agresywne w trakcie tarła i opieki nad potomstwem.
Dieta: mięsożerne - najlepiej podawać im pokarm mrożony i żywy w postaci drobnych bezkręgowców ale chętnie są przyjmowane również pokarmy suche paszowe jak i miksy pokarmowe.
Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są nieco większe od samic, posiadają mocniejsze kolory, występują u nich nieco bardziej zaostrzone płetwy grzbietowa i odbytowa.
Rozmnażanie: ryby dobierają się w pary. Wycierają się na otwartych przestrzeniach np. w dołku w żwirze lub na kamieniu, który uprzednio dokładnie czyszczą. Samica składa ikrę w ilości około ponad 200-300 sztuk. Wylęg następuje po około kilku dobach (zależne to jest od temperatury - w cieplejszej wodzie szybciej). Oboje rodzice opiekują się ikrą. Młode można wykarmić nawet silnie roztartym pokarmem suchym, jednak dla ich najlepszej kondycji najlepiej podawać im pokarm żywy - np. wylęg solowca.
Uwagi: brak.