Akara Electric Blue - po lewej samica, po prawej samiec.
Nazwa gatunkowa: Andinoacara pulcher var. Electric blue.
Zobacz także:
Artykuł - jak rozkodować łacińskie nazwy ryb (kliknij, aby przejść)
Charakterystyka: słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych (sztucznie wyhodowana).
Nazwa polska: Akara Electric Blue. Jest to selektywnie otrzymany wariant akary błękitnej - jednak na tyle odmienny (inna kolorystyka, nieco inny wygląd, mniejsze rozmiary i łagodniejsze zachowanie), że wymaga opisania w osobnym artykule opisowym.
Występowanie geograficzne: w tej formie nie występuje w naturze, gdyż jest odmianą sztucznie wyhodowaną.
Wygląd: kształt ciała typowy dla akar. Na uwagę zasługują kolory - metalicznie elektryzująca barwa neonowego błękitu w połączeniu z kolorem srebrnym lub złotym. Na głowie występuje również barwa szara.
Rozmiar: do 10 cm, bardzo rzadko 12 cm.
Długość życia: mniej niż 10 lat.
Typ środowiska: nie występuje w naturze. Akwaria można aranżować z podłożem drobno żwirowym lub piaszczystym, aby ryby mogły wykopać dołek lęgowy. Ryby te preferują akwaria z drewnem (korzeniami) i roślinnością o umiarkowanym przepływie wody. Również bywają hodowane w niezbyt kwaśnych czarnych wodach o pH powyżej 6,0.
Wymagane parametry wody: pH 6-8. Ryby jednak lepiej znoszą pH poniżej 7,6, zwłaszcza gdy przystępują do rozrodu (wówczas więcej narybku ma szansę na przeżycie).
Temperatura: tolerowana 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: absolutne minimum to 80-100 l. dla jednej pary w zbiorniku jednogatunkowym, w akwariach towarzyskich (wielogatunkowych) - minimum 240 l. dla jednej pary.
Zachowanie: jak na akary ryby te są w miarę łagodne - bywają nieco bardziej rozdrażnione i agresywne w porze rozrodu, zwłaszcza gdy rodzice opiekują się ikrą bądź narybkiem. Dobrane pary mogą walczyć między soba o terytoria. Ich uwagę dobrze rozpraszają ryby ławicowe - np. neony, które w wiekszej ilości będą wpływać na obniżenie ich terytorialności.
Dymorfizm płciowy: samiec większy, bardziej masywny, o dłuższej i bardziej zaostrzonej płetwie grzbietowej. Samica nawet 15-20% mniejsza od samca, w porze godowej często posiada ciemniejszy pyszczek (nie zostało to dotąd jednoznacznie wytłumaczone). Aby posiadać dobrana parę należy kupić kilka sztuk młodych ryb. Para dobierze się z tej grupki po przekroczeniu kilku centymetrów (o ile w grupce będzie co najmniej jedna sztuka o odmiennej płci). Niedobrane osobniki należy odłowić, ponieważ zostaną one zdominowane i mogą być nękane. W mocno zarybionych akwariach towarzyskich ryby czasami nie dobierają się w pary zapewne nie mogąc obronić wspólnego terytorium przed masą innych ryb. Wówczas wzajemnie się tolerują i pływają wspólnie.
Rozmnażanie: ryby łatwo przystępują do tarła ale robią to tylko dobrane pary (para wspólnie ze sobą przebywa i obiera swoją część akwarium). Taka para wybiera sobie także odpowiednie miejsce do rozrodu, gdzie zwykle kopie zagłębienie w podłożu. Nad gniazdem odbywa się widowiskowe tarło. Ikry jest zwykle kilkadziesiąt sztuk. Rodzice wspólnie pilnują ikry a potem wylęgu wymieniając się co pewien czas. W tym czasie ryby są bardzo agresywne i wytrwale bronią swojego potomstwa. Czasami rodzice przenoszą wylęg do innego gniazda, gdy czują że młode w obecnym miejscu są za bardzo narażone na niebezpieczeństwo.
Uwagi: ryby są dosyć inteligentne. Jednak bardzo trudno spotkać osobniki o prawidłowej anatomii. Jest to związane z chowem wsobnym i małą pulą genową tej odmiany. Spotyka się to w wielu krajach świata nie zależnie od poziomu akwarystyki w danym kraju. Dlatego ryby często mają pozapadane brzuchy lub lekko powiększone gałki oczne. Wtedy zazwyczaj nie są to typowe oznaki choroby lecz symptom słabej genetyki.