Zdjęcie: Sebastian Orszewski, Dimidiochromis compressiceps, samiec.
Zdjęcie: Kamil Kwartnik, Dimidiochromis compressiceps, samiec.
Tomasz Synowiec, Dimidiochromis compressiceps, samiec.
Nazwa gatunkowa: Dimidiochromis compressiceps.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi.
Wygląd: tułów w kształcie nożowatym, pysk spiczasty, oczy duże. Samce błękitno-turkusowe o metalicznym połysku. Krańce płetwy grzbietowej i odbytowej u nich są pomarańczowe lub czerwonawe. Natomiast samice są srebrzyste, a krańce ich płetw grzbietowej i odbytowej są żółtawe. Dodatkowo u samic od pyska, przez oko aż do nasady płetwy ogonowej przebiega słabo widoczna ciemna linia.
Rozmiar: samiec 23 cm, samica 18 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: występują powszechnie na płyciznach (zwykle do kilku metrów) na terenach piaszczystych i z podwodną roślinnością trawiastą.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo - 720 l. (minimalna długość zbiornika 200 cm). W zbiorniku wielogatunkowym - 1000 l.
Zachowanie: ryby agresywne i terytorialne. Należy trzymać je w jednym haremie - np. 1 samiec + 3 samice. W innych przypadkach zawsze słabszy samiec zostanie uśmiercony. Nie należy łączyć tych ryb z mniejszymi gatunkami. Narybek innych gatunków zazwyczaj będzie traktowany jako pokarm. Ryby lubią przebywać wśród roślinności - najbardziej odpowiednie do akwariów z tym gatunkiem będą nurzańce.
Dieta: mięsożerne. Ryby te są drapieżnikami. W akwariach pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów jednak podstawę ich diety powinny stanowić małe ryby, mięczaki, krewetki.
Dymorfizm płciowy: występują wyraźne różnice w ubarwieniu (patrz "Wygląd") i wielkości (patrz "Rozmiar").
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W jego trakcie samica składa partiami jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje przez 21-28 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody) kryjąc się wśród skał i roślin. Młodych jest zwykle około 50 szt. Po tym okresie wypuszcza ona wylęg i pilnuje go jeszcze przez pewien czas. W tym czasie młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym i drobnym żywym. Młode ryby rosną bardzo nierówno. W akwarium ogólnym ich odchów jest raczej nie możliwy, gdyż z czasem stają się one pokarmem dla większych osobników.
Uwagi: brak.
Zdjęcie: Norbert Osipowicz