Zdjęcie: Miguelverdu, Lysmata seticaudata, CC BY-SA 3.0.
Nazwa gatunkowa: Lysmata seticaudata.
Inne nazwy (Nazwa polska / handlowa / synonimy / nazwy odmian barwnych): brak.
Rodzina: Hyppolitydae.
Wygląd: na grzbiecie występują rudo-brązowe grube pasy niezbyt regularne, które przeplatają sie z węższymi, jasnymi pasami. Oczy są ciemne.
Występowanie geograficzne: wschodni Atlantyk (Wyspy Kanaryjskie oraz wybrzeża Maroko, Hiszpanii i Portugalii) oraz Morze Śródziemne.
Wielkość: do 6,5 cm.
Długość życia: ok. 4 lata.
Typ środowiska: zwykle na skałach na głębokości 4-60 m. przeważnie wśród skał i makroglonów.
Wymagane parametry wody: optymalne zasolenie 35,5‰., PH 8,0-8,4.
Temperatura: odmiany akwariowe są przystosowane do temperatur rzędu 23-26°C, natomiast w środowisku naturalnym krewetki te występują w temperaturach 16-22°C.
Zalecany minimalny litraż: 60 l. dla kilku sztuk w zbiorniku jednogatunkowym, w akwariach wielogatunkowych - minimum 120 l.
Zachowanie: wskazane by trzymać je w grupie kilku sztuk (w większych litrażach), pojedynczo staje się płochliwa. Nie należy trzymać ich wspólnie ze skrzydlicami, rogatnicami, rozdymkami i innymi większymi rybami, polującymi na drobne organizmy. Lubi podskubywać polipy koralowców (zwłaszcza gdy głoduje lub gdy nie jest odpowiednio karmiona).
Dieta: mięsożerne (chętnie spożywa mrożonki ) - żywi się artemią, lasonogami, kiełżem, ikrą, małymi wieloszczetami itp. Mogą uszkadzać korale - np. zoanthusy. W ich diecie występują także aiptasie.
Rozmnażanie: W akwariach często noszą jajka, ale rozwój młodych w domowych akwariach jest bardzo trudny. Krajowe hodowle potrafią jednak z powodzeniem rozmnażać te krewetki i wprowadzać je do sprzedaży.
Uwagi: gatunek często mylony z Lysmata bogessi, który ma znacznie cieńsze i gęściej rozmieszczone linie na tułowiu.