Zdjęcie: Bryant Carrasquillo
Nazwa gatunkowa: Pseudocheilinus ocellatus.
Nazwa polska: brak.
Charakterystyka: niewielka słonowodna ryba z rodziny wargaczowatych.
Występowanie geograficzne: Zachodni oraz Środkowy Pacyfik.
Wygląd: tułów czerwonawo-różowawy z pięcioma białymi wąskimi pionowymi liniami. Górna część tych linii zaczyna się tuż przy płetwie grzbietowej i biegnie przez ok 3/4 szerokości tułowia w dół. Wraz ze wzrostem linie te stają się cieńsze i mogą całkowicie zanikać u mocno dojrzałych osobników. U nasady płetwy ogonowej znajduje się czarne oczko zwykle otoczone żółtą barwą. Głowa jest żółta i towarzyszą jej nieregularne linie w kolorze fioletowo-czerwonym. Płetwy są przezroczyste z lekkim fioletowym lub bordowym zabarwieniem.
Rozmiar: do 12 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rafy koralowe i ich okolice. Także szczeliny skalne i niewielkie groty.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,0-8,4, zasolenie 35,5‰.
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: dla jednej sztuki 120 l. w wielogatunkowym akwarium morskim.
Zachowanie: ryba ta powinna być trzymana pojedynczo. W innych konfiguracjach będzie agresywnie nastawiona do swoich współtowarzyszy z gatunku oraz do innych wargatków. Może również nie dogadywać się z rybami w swoim rozmiarze (zaleca się większe gabarytowo towarzystwo ryb). Z reguły nie interesuje się koralowcami ale może skonsumować niektóre krewetki i ślimaki.
Dieta: mięsożerne - robactwo rafowe ze skały, gąbki, drobne mięczaki, wirki, ikra ryb, małe wieloszczety, drobne skorupiaki. Należy przyzwyczaić ten gatunek do mięsnych płatków i granulatów. Można podawać również mrożonki (kiełż, lasonogi, artemia).
Dymorfizm płciowy: bardzo trudny do rozróżnienia, w okresie tarła samiec ma bardziej wyraźną kolorystykę.
Rozmnażanie: brak danych. Nie rozmnażany w akwariach.
Uwagi: brak.