Zdjęcie: Bartosz Wojciechowski, Entacmaea quadricolor (odmiana Red).
Zdjęcie: Grzegorz Krawczyk, Entacmaea quadricolor (odmiana Red).
Nazwa gatunkowa: Entacmaea quadricolor.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: Ocean Indyjski (wraz z Morzem Czerwonym) oraz Zachodni i środkowy Pacyfik (Mikronezja i Hawaje).
Wygląd: ukwiał posiada grube, parzące, bardzo charakterystyczne macki, które posiadają charakterystyczne rozszerzenie, tworzące rodzaj bulwy. Osobniki z głębokich wód wyglądają nieco inaczej niż egzemplarze z płytszych partii wody. W głębinach Entacmaea quadricolor ma większy rozmiar i bardziej chude i cienkie macki ze słabo zaznaczonymi bulwami. Macki te są jednocześnie dłuższe. Ukwiały z płytszych wód mają mocniej zaznaczone bulwy oraz kolorystykę. Jest to związane z większą dostępnością światła. Kształt macek może się również zmieniać w zależności od tego czy w danym ukwiale zamieszkuje jakieś zwierzę. Odmiany barwne tych ukwiałów są nazywane od angielskich słów określających kolorystykę. Ukwiały odmiany "Red" są czerwone, "Rainbow" są zazwyczaj wielokolorowe - posiadając płynne przejścia czerwieni, fioletu, zieleni i niebieskiego. Natomiast mniej popularna jest odmiana "Green" (koloru zielonego) i "Pink" (różowa).
Rozmiar: w naturze do 40 cm rozpiętości ukwiału przy długości macek ok. 10 cm. W akwariach mniejszy - do ok. 30 cm rozpiętości.
Długość życia: prawdopodobnie kilka lat.
Typ środowiska: jest to ukwiał spotykany raczej wśród skał i kamieni ale występuje również na rafach koralowych na głębokościach 4-25 m. Niektóre populacje występują nawet na głębokości 200 m. Ukwiały te są bardzo agresywne, nie bytują w koloniach a raczej występują pojedynczo na swoich stanowiskach. W naturze żyją w symbiozie z różnymi zwierzętami - krewetkami, krabami a nawet niektórymi rybami.
Wymagane parametry wody: zasolenie optymalne ok. 35‰, pH 8,0-8,4.
Temperatura: w naturze 21,5-28,5°C, a akwariach zalecana 23-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 120 l.
Zachowanie: należy uważać aby nie umieszczać w jego okolicy korali i innych ukwiałów, które z czasem będą mocno poparzone. W akwariach Entacmaea quadricolor bywa zasiedlany przez błazenki.
Dieta: mięsożerny - można podawać pokarm mrożony - dafnię, oczliki, artemię, kiełża, mysis, kryla, drobne kawałki filetów rybnych, owoce morza. Warto wlewać do zbiornika co pewien czas fitoplankton. Ukwiał ten może się także odżywiać za pomocą zooksanteli (poprzez światło). Osobniki białe lub przeźroczyste są oznaką problemów z odżywianiem. Takie ukwiały pozbawione są zooksanteli. Jest to symptom nieprawidłowego lub niewystarczającego karmienia w połączeniu ze zbyt słabym oświetleniem, które doprowadziło do deficytu zooksanteli w ukwiale.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: zarówno bezpłciowe poprzez podział (klonowanie) lub płciowe poprzez zapłodnienie jajeczek samicy przez nasienie samca. Larwy wówczas żyją planktonicznie w toni wodnej i po pewnym czasie przyczepiają się do twardego podłoża, gdzie przekształcają się w docelową miniaturową formę. W akwariach często się mnoży i z czasem pojawiają się kolejne egzemplarze w różnych punktach zbiornika. Rozród jednak nie przybiera formy plagi.
Uwagi: jest to jeden z najbardziej popularnych ukwiałów wśród akwarystów.
Zobacz także:
Kliknij, aby przejść do artykułu o ogólnej charakterystyce ukwiałów
Zdjęcie: Krystian Rusek, Entacmaea quadricolor (odmiana Rainbow).
Zdjęcie: James Sanczo, Entacmaea quadricolor (odmiana Rainbow).