Nazwa gatunkowa: Microdevario kubotai.
Nazwa polska: Mikrorazbora Kubotai, Mikrorazbora Kuboty.
Występowanie geograficzne: Azja Południowo-Wschodnia - Półwysep Malajski (głównie w Tajlandii).
Wygląd: tułów w kształcie rombu, płetwa ogonowa wcięta, ciało lekko przezroczyste. Ubarwienie jasne - pastelowo-żółte lub pastelowo-zielonkawe, płetwy przezroczyste lub delikatnie podbarwione jasnym żółtym kolorem.
Ogólna charakterystyka: mała karpiokształtna ryba słodkowodna z Azji Południowo-Wschodniej.
Rozmiar: do 2,5 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: tropikalne strumienie i małe rzeki głównie w obszarach zalesionych o słabym nurcie.
Wystrój zbiornika: ryby nadają się do akwariów roślinnych, akwariów towarzyskich (uwaga na łączenie z innymi większymi rybami) oraz nanoakwariów. Najlepsze otoczenie dla nich będą stanowić kompozycje z grubego drewna (korzeni), rozmaitej roślinności w tym gatunków o szerokich liściach z podłożem żwirowym, piaszczysto żwirowym lub substratem.
Zobacz także:
Artykuł o nanoakwariach (kliknij, aby przejść)
Wymagane parametry wody: pH 6,5-7,5.
Temperatura: zalecana 23-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 30 l.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie ale jednocześnie płochliwe ryby. Jest to gatunek ławicowy, który najlepiej się czuje i prezentuje w grupie minimum 10 osobników (zaleca się jednak większe grupy). Ryby starają się trzymać razem. Preferują środkową i górną strefę zbiornika.
Dieta: głównie mięsożerne - w naturze jest to drobny zooplankton. W akwariach można podawać rozwielitkę, wylęg solowca, widłonogi - np. cyklop i mikro suchą karmę (rozmiar XS). Można stosować również suchą karmę dla ryb wszystkożernych (także dla narybku -ze względu na bardzo mały otwór gębowy).
Dymorfizm płciowy: samce mają nieco mocniejszą kolorystykę i są mniejsze od samic o ok. 2-3 mm, które są z kolei bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych.
Rozmnażanie: łatwe, do tarła często dochodzi w akwariach bez zabiegów hodowcy. Tarlaki rozrzucają kleistą ikrę wśród roślin. Ziaren jest nie więcej niż 60 szt. Odchów młodych jest możliwy tylko w osobnym akwarium tarliskowym, gdyż dorosłe ryby mogą polować na wylęg. Narybek jest bardzo mały i sporym wyzwaniem jest jego wykarmienie. Na początku skarmiać należy pierwotniakiem a później wylęgiem solowca.
Uwagi: brak.