Nazwa gatunkowa: Pterophyllum altum.
Rodzina: cichlidae (pielęgnicowate).
Nazwa polska: Altum wysoki, znany głównie jako Żaglowiec wysoki.
Występowanie geograficzne: dorzecze rzeki Orinoko na terenie Amazonii (Ameryka Południowa).
Wygląd: ciało barwy srebrzystej z trzema charakterystycznymi pionowymi ciemnymi pasami, u dorosłych ryb widoczne są na płetwach drobne czerwone i niebieskie kropki. Dodatkowo występuje charakterystyczne wcięcie między pyszczkiem a czołem.
Rozmiar: do 18 cm długości oraz do 40 cm wysokości. Istnieją również odosobnione populacje o mniejszych rozmiarach.
Długość życia: maksymalnie 10-15 lat.
Typ środowiska: wody spokojne o małym nurcie wody, z małą roślinnością wody.
Wymagane parametry wody: pH 4,8-6,2.
Temperatura: tolerowane 27-31°C.
Zalecany minimalny litraż: 500 l., akwarium powinno być dosyć wysokie - minimum 60 cm.
Zachowanie: agresywne - często nękają, przeganiają i atakują, podgryzają ryby mniejsze od siebie, dlatego powinno się trzymać ryby te w akwarium jedno gatunkowym. Zalecane jest trzymanie grupy minimum 5-6 osobników, gdyż ryby te w odróżnieniu od Skalarów nie czują się dobrze w pojedynczych parach. Małe ryby kąsaczowate trzymane z Altumami z czasem zostaną potraktowane jako pokarm.
Dieta: mięsożerne - w naturze ryby te zazwyczaj żywią się różnego typu pokarmem żywym, w akwarium z chęcią będą jadły pokarm żywy lub mrożony. Ryby te są bardzo wybredne w odniesieniu do przyjmowania pokarmów suchych.
Dymorfizm płciowy: samce posiadają krótką, ostro zakończoną brodawkę płciową, natomiast samice mają ją długą i tępo zakończoną.
Rozmnażanie: trudne - samica za pomocą pokładełka przykleja ikrę do dużych szerokich miejsc np. liścia, kamienia lub szyby. Następnie płynący za nią samiec ją zapładnia. Rodzice wachlują i bronią ikry, wylęg rozpoczyna się po około 3 dniach. Aby ikra dobrze i w pełni się rozwinęła potrzebuje bardzo dobrych warunków wody.
Uwagi: gatunek bardzo trudny i delikatny w hodowli - zalecany tylko dla bardzo doświadczonych akwarystów. Przed decyzją o kupnie Altumów zaleca się zdobycie doświadczenia akwarystycznego w hodowli Dyskowców, które mają nieco podobną specyfikę.
Zobacz także film o tej rybie (kliknij, aby przejść)
Tekst: Karol Skalski, zdjęcia: Tommy Aquario.