Zdjęcie: Krzysztof Ciecieręga, Tarebia granifera.
Nazwa gatunkowa: Tarebia granifera.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: Melanoides granifera.
Występowanie geograficzne: pierwotnie Południowo-wschodnia Azja (Tajlandia, Wietnam, Tajwan, Południowa Japonia, Filipiny). Jako gatunek inwazyjny został zawleczony na wyspy Pacyfiku (na Hawaje), do Ameryki (na Florydę, Kubę i Karaiby oraz do Meksyku i Wenezueli), do Afryki (RPA, Zimbabwe) oraz do Izraela.
Muszla: 1,8-2,5 cm w kolorze zwykle pomarańczowo-brązowym lub jasnym z ciemnym szczytem ale zdarzają się także odmiany z kremowymi, żółtawymi, brązowymi i czarnymi muszlami, oraz z paseczkowatym wzorem. U niektórych odmian muszla posiada drobne kolce.
Stopa: od jasnej do ciemnej.
Długość życia: około 3-5 lat.
Typ środowiska: wszelakie zbiorniki o miękkim, piaszczystym podłożu (stawy, jeziora, rowy nawadniające), także wolno płynące rzeki. Gatunek notowany również w estuariach o zasoleniu do 10‰.
Wymagane parametry wody: zalecane 7,2-8,5 PH.
Temperatura: 18-27°C
Zalecany minimalny litraż: 10 l.
Zachowanie: mało aktywny za dnia, zwykle wtedy zagrzebuje się w podłożu. Wychodzi natomiast wieczorem. Nie niszczy roślin akwariowych i nie wychodzi ze zbiornika.
Dieta: są wszystkożerne - ale najbardziej gustują w detrytusie, martwej materii organicznej oraz padlinie i w mniejszym stopniu w glonach.
Rozmnażanie: poprzez dzieworództwo (ślimaki są obojnakami). Mnożą się w plagę.
Uwagi: niektórzy akwaryści zgłaszali, że ślimaki te sygnalizują nagłe zmiany parametrów wody poprzez masowe wychodzenie z podłoża na szyby (np. przy pogorszeniu jakości wody, zapchaniu się filtra itp.).
Zdjęcie: Krzysztof Ciecieręga, Tarebia granifera.
Zdjęcie: Paweł Warnawin, Tarebia granifera.
Zdjęcie: www.researchgate.net, CC BY 1.0, bezkolczaste muszle z terenów Tajlandii.