Koralowce to organizmy wodne, zamieszkujące środowisko słonowodne. Najczęściej występują na rafach koralowych w skupiskach (kolonijnie) w miejscach o stabilnych warunkach wodnych w strefie subtropikalnej lub tropikalnej. Najbardziej znane rafy koralowe wykształciły się u północno-wschodnich wybrzeży Australii (tzw. wielka rafa koralowa), W Azji na wodach Indonezji, Tajlandii, Filipin, na Pacyfiku - Fidżi, Polinezja, Hawaje (USA), na Morzu Czerwonym - Izrael, Egipt, w Zatoce Perskiej - Arabia Saudyjska, Iran, w okolicach Mauritiusu i Madagaskaru w Afryce oraz na Morzu Karaibskim - Kuba, Dominikana, Meksyk, Wenezuela.
Koralowce zalicza się do królestwa zwierząt, które prowadzą osiadły tryb życia (nie przemieszczają się). Ciekawostką jest to, że korale odczuwają stres i potrafią komunikować swoje emocje - stres, lęk, niezadowolenie z warunków życia. Korale o strukturze miękkiej pompują się i prężą, gdy są zadowolone, wysuwając swoje polipy, natomiast kurczą się i chowają gdy czują się zagrożone lub gdy coś im nie pasuje. W zależności od gatunku posiadają bardzo ciekawą i różnorodna kolorystykę, a niektóry nawet świecą w świetle aktynicznym. Są bardzo wrażliwe na nie odpowiednie warunki wody i minimalne odchyły jej parametrów. W akwarystyce morskiej jest kilkadziesiąt prostszych w uprawie korali, które są odpowiednie nawet dla osób początkujących. Niektóre potrafią parzyć i zawierają silne toksyny (np. paliotoksynę), stąd niektóre gatunki powinny być umieszczane w akwariach za pomocą gumowych rękawiczek.
Zooanthus spp. - tzw. trujące grzybki
Korale w akwarystyce dzieli się na trzy typy:
1. Korale miękkie - o elastycznej budowie, umiarkowanie szybko rosną, są prostsze w utrzymaniu oraz zwykle tańsze.
Korale miękkie
2. Korale twarde wielkopolipowe - określane w skrócie jako korale LPS, o twardym rdzeniu lub podstawie z elastycznymi wielkimi polipami. Mają umiarkowanie średnie tempo wzrostu i są średnio trudne w utrzymaniu. Zwykle jest to także średnia półka cenowa.
3. Korale twarde małopolipowe - określane w skrócie jako korale SPS, w całości składają się z twardych szkieletów i mają małe polipy. Rosną bardzo wolno i mają wysokie wymagania, stąd są trudne w utrzymaniu. Jest to najdroższy typ korali.
Koralowce twarde SPS
Podział ten jest bardzo trwały i jednocześnie bardzo wygodny dla akwarystów morskich, ponieważ mówi także o podziale ze względu na inne właściwości jak budowa, łatwość hodowli, cena czy tempo wzrostu.
Zobacz także:
Artykuł o aklimatyzacji korali (kliknij, aby przejść)
Tekst: Tommy Aquario